Odborová organizácia pražského letiska do odvolania vyhlásila štrajkovú pohotovosť

Odborový zväz pozemnej a leteckej dopravy (OSPLD), ktorý pôsobí na pražskom Letisku Václava Havla, vyhlásil štrajkovú pohotovosť. Platí od dnešného dňa do odvolania alebo do prípadného prechodu na inú formu protestu. Dôvodom je dlhodobé neodborné vedenie ruzyňského letiska v personálnej oblasti a riadenie ľudských zdrojov. Povedal to podpredseda zväzu Marek Sedlák. Letisko sa požiadavkám bude venovať na mimoriadnom rokovaní, uviedla jeho hovorkyňa Klára Divíšková.

Personálna situácia je na letisku podľa Sedláka zlá dlhodobo. „Dlhodobo je podceňovaný počet zamestnancov, vedenie letiska sa spolieha na nadčasy,“ povedal dnes ČTK. Zväz o podmienkach zamestnancov s vedením letiska rokoval už 12. apríla, zvyšovať mzdy podľa Sedláka pražské letisko počas roka nemôže. Tento rok nebola na rozdiel od predchádzajúcich rokov stanovená okrem iného letná odmena, uviedol.

„S odborovými organizáciami, ktoré sú na letisku štyri, pravidelne rokujeme. Aktuálnym požiadavkám OSPLD sa budeme venovať na mimoriadnom rokovaní,“ povedala Divíšková. Letisko Praha podľa informácií na svojom webe zamestnáva približne 2700 ľudí. OSPLD je najväčšou zo štyroch odborových organizácií združujúcich zamestnancov ruzyňského letiska a podľa Sedláka združuje približne 400 z nich.

Požiadavka na štrajkovú pohotovosť podľa neho vzišla od rôznych zamestnancov naprieč letiskom. „Ide o údržbárske profesie aj profesie, v ktorých sú ľudia v priamom kontakte s cestujúcimi,“ uviedol.

Situácia sa podľa neho vystupňovala minulý týždeň, keď dcérska spoločnosť Czech Airlines Handling nemala dostatok zamestnancov nakládky a vykládky batožiny, ktorí by pokryli prevádzkovú špičku v dôsledku veľkého meškania lietadiel spôsobeného európskym riadením letovej prevádzky Eurocontrol. V nedeľu 30. júna a na začiatku minulého týždňa tak odletelo deväť lietadiel bez kufrov. Meškal sa tiež výdaj batožiny. „Situácia okolo handlingu sa dotkla aj ďalších zamestnancov letiska,“ dodal Sedlák. Zamestnancov Czech Airlines Handling OSPLD nezdružuje.

Zamestnanci letiska od vedenia napríklad požadujú, aby zabezpečilo ich bezpečnosť tak, aby ich pri práci nenapádali tretie osoby. Medzi ďalšími požiadavkami je napríklad zabezpečenie povinných prestávok, prestávok na návštevu toalety alebo možnosť bežného občerstvenia pri práci aj v exponovaných letných mesiacoch. Zväz tiež apeluje na zvýšenie finančného ohodnotenia práce v sťažených podmienkach, najmä v prevádzkových špičkách.

„Letecká dopravná obslužnosť, ktorá je vnímaná ako samozrejmosť, nemôže fungovať bez spoločnosti, ktorá je personálne stabilná a zároveň bez spokojných, motivovaných, dostatočne ohodnotených a odpočinutých zamestnancov,“ uviedol zväz v oznámení. Požiadavky zamestnancov podľa Sedláka zväz zamestnávateľovi predloží v utorok.

Zamestnanci združení v odborárskom zväze tiež v oznámení o vyhlásení štrajkovej pohotovosti žiadajú dodržiavanie zákonného pracovného voľna i obdobia mimoriadnych situácií, zabezpečenie dostatočného počtu zamestnancov a rozvrh práce aspoň 14 dní vopred.

Viac o téme: Česko , Letisko Václava Havla , odborári , Praha , štrajková pohotovosť

Súvisiace články

Aktuálne správy