Maersk zvýšil odhad príjmov v roku 2024 pre silný dopyt a krízu v Červenom mori

Dánska lodná skupina AP Moller-Maersk už druhýkrát v priebehu mesiaca zvýšila odhad zisku za celý rok pre silný dopyt na trhu kontajnerov a krízu v Červenom mori.

Maersk najnovšie očakáva základný zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) v rozsahu 7 miliárd USD (6,46 miliardy eur) až 9 miliárd USD, čo je nárast oproti predchádzajúcej predpovedi o 4 až 6 miliárd USD.

Spoločnosť predpovedá v roku 2024 voľný peňažný tok vo výške aspoň 1 miliardy USD.

Spoločnosť, ktorá je považovaná za barometer svetového obchodu, uviedla, že eviduje známky preťaženia prístavov, najmä v Ázii a na Blízkom východe, a očakáva ďalšie zvýšenie sadzieb za kontajnerovú prepravu. Tieto faktory prispejú k lepšej finančnej výkonnosti Maersk v druhej polovici 2024.

Lode sa plavili po dlhšej trase okolo Južnej Afriky, aby sa vyhli konfliktom v Červenom mori

Maersk už minulý mesiac zvýšil svoj odhad zisku za celý rok, keď zverejnil výsledky za 1. štvrťrok 2024. Poukázal pritom na silný dopyt a vyššie sadzby za prepravu, keďže lode sa plavili po dlhšej trase okolo Južnej Afriky, aby sa vyhli konfliktom v Červenom mori.

Spoločnosť v pondelok (3. 6.) uviedla tiež, že čelí značnému preťaženiu terminálov v stredomorských a ázijských prístavoch, čo spôsobilo meškania plavidiel.

Viac o téme: Červené more , kontajnerová preprava , lodná doprava , Maersk , námorná doprava , prístavy

Súvisiace články

Aktuálne správy