Každé desiate predané auto v únii je čistý elektromobil. Ako sme na tom na Slovensku?

, Redakcia/TASR

Predaj elektrických áut v Európskej únii (EÚ) dosiahol v roku 2022 nový rekord, keďže sa región snaží zbaviť vozidiel na fosílne palivá. Elektrické pohony postupne, aj keď pomaly, zvyšujú svoj podiel aj na Slovensku. Ukázali to v stredu údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Podľa ACEA sa elektromobily na batérie vlani podieľali na predaji nových áut v EÚ 12,1 % v porovnaní s 9,1 % v roku 2021 a 1,9 % v roku 2019.

EÚ súhlasila so zákazom predaja nových benzínových a naftových áut od roku 2035 v rámci snahy o dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Predaj elektrických vozidiel v Únii v minulom roku vzrástol o 28 % na vyše 1,1 milióna. Podporil ho najmä nemecký trh, kde sa predaj zrýchlil na konci roka, tesne pred poklesom bonusov na kúpu týchto áut.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

V Nórsku však boli až takmer štyri z piatich zaregistrovaných nových áut (79 %) v minulom roku elektrické. Krajina, ktorá je producentom ropy, chce ukončiť predaj nových áut na fosílne palivá do roku 2025, desať rokov pred zákazom v EÚ.

Taliansky trh ako jediný pribrzdil, pričom predaj elektrických áut tam vlani klesol o 26,9 %.

Minulý rok bol silným rokom aj pre hybridné automobily, ktoré dosiahli trhový podiel 22,6 % v EÚ.

Ako sme na tom na Slovensku?

Slováci sú pri kúpe nového automobilu oproti priemeru Európskej únie rozhodne konzervatívnejší. Napriek tomu sa trendy nástupu elektromobility prejavujú aj na našom trhu. Hoci podiel čistých elektromobilov na celkovom predaji podľa údajov ACEA nedosahuje ani 2 %, oproti roku 2021 predsa len o niečo stúpol. Predaj čisto batériových elektromobilov pritom na Slovensku vlani medziročne vzrástol o takmer 26 % na 1391 kusov.

Ešte výraznejšie medziročne narástol počet predaných plug-in hybridných vozidiel o tretinu na 1556 kusov a o necelých 15 % stúpol aj počet predaných hybridov na takmer 17,4 tisíca kusov. Pri oboch týchto typoch vozidiel pritom rástol aj ich trhový podiel.

Automobily s tradičnými spaľovacími motormi tak stále na Slovensku hrajú prím. Ich trhové podiely sa však začínajú otriasať. V prípade benzínových automobilov vlani stagnoval na necelých 56 % a v prípade naftových motorizácií klesol o viac ako tri percentuálne body na 16,4 %.

Kým predaj benzínových automobilov v minulom roku ešte rástol vyše 4 % na celkových bezmála 44 tisíc kusov, predaj dieslových osobných vozidiel sa prepadol o vyše 13 %. V minulom roku sa ich totiž predalo necelých 13 tisíc kusov, kým v roku 2021 to bolo takmer 15 tisíc vozidiel.

Spaľovacie motory v Európe na ústupe

Tradičné autá so spaľovacími motormi tak naďalej v rámci EÚ strácali pôdu pod nohami napriek tomu, že v roku 2022 stále predstavovali viac ako polovicu z predaja áut v EÚ, a to 52,8 %.

Dieselové vozidlá, zasiahnuté sankciami a zmenšujúcou sa ponukou v sortimente výrobcov, pokračujú v klesajúcom trende, pričom vlani sa ich predaj znížil o takmer 20 % na 1,5 milióna vozidiel.

Európski výrobcovia automobilov investujú 250 miliárd eur do elektrifikácie, povedal Luca de Meo, prezident ACEA a generálny riaditeľ francúzskej automobilky Renault. "Automobilový priemysel napreduje rýchlo," vyhlásil.

De Meo však tiež uviedol, že Európa potrebuje viac verejných nabíjacích staníc, pričom počet inštalácií v EÚ dosahuje len 2000 týždenne, zatiaľ čo na zabezpečenie prechodu na elektromobily je potrebných 14 000 týždenne.

Elektromobily si pre ich vysoké ceny v súčasnosti kupujú "bohatšie" domácnosti. To by sa však malo podľa prezidenta ACEA zmeniť s rozširovaním ich výroby.

No zatiaľ čo líder na trhu s elektromobilmi, americká automobilka Tesla, začiatkom roka 2023 prudko znížil svoje ceny, de Meo varoval, že dostať sa do cenovej vojny by bolo kontraproduktívne.

Viac o téme: automobily, benzín, elektrina, elektromobilita, Európska únia EÚ, Európske združenie výrobcov automobilov ACEA, motorová nafta, predaj

Súvisiace články

Aktuálne správy