Dovolenka bez strachu z pokuty? Európa je k alkoholu za volantom tolerantnejšia, takéto sú limity v zahraničí! (prehľad)

Alkohol za volantom síce na Slovensku tolerovaný nie je, no v iných európskych krajinách sú pravidlá voľnejšie. Ak sa chystáte na dovolenku alebo krátky výlet, určite oceníte prehľad, kde si môžete pred jazdou autom vypiť aj pohár vína alebo pivo.

European Transport Safety Council na svojom webe zverejnil prehľad európskych krajín a ich limitov obsahu alkoholu v krvi. Niektoré krajiny rozlišujú maximálne limity pre bežných šoférov, profesionálnych vodičov a začiatočníkov. Nulovú toleranciu vyžaduje len niekoľko štátov, medzi nim aj Slovensko, Česko, Maďarsko či Rumunsko.

Na Slovensku sa dlhší čas vedú polemiky o tom, či by mal byť alkohol za volantom tolerovaný. Keďže ale dennodenne pribúda počet vodičov pod vplyvom alkoholu, táto legislatíva sa zatiaľ nemení. V Európe sú benevolentnejší, no zároveň sú zodpovednejší aj samotní vodiči, ktorí si aj napriek alkoholu dávajú na cestách väčší pozor.

Kde si na dovolenke môžete vypiť a sadnúť za volant?

Keďže tu máme leto, počas ktorého mnohí z nás navštevujú rôzne európske krajiny, pripravili sme pre vás prehľad limitov obsahu alkoholu v krvi. Tie sú na základe Blood alcohol content (BAC) uvádzané v gramoch na liter. To znamená, že 1 g/l predstavuje 1 promile. Väčšina európskych krajín má limit 0,5 g/l, teda pol promile.

Sadli by ste si za volant pod vplyvom alkoholu, aj keď to daná krajina dovoľuje?

Pri uvádzaní limitov alkoholu sa môžete stretnúť aj s inými označeniami a meraniami, napríklad v gramoch na liter alebo miligramoch na mililiter.

Ak by ste si tento prehľad chceli pozrieť vo vizuálnej forme, tu je prehľadná mapa. Ako môžete vidieť, naozaj prevládajú krajiny s povoleným limitom 0,5 promile. Nulová tolerancia je v Európe skôr výnimkou.

Aj napriek tomu, že v týchto krajinách je alkohol za volantom do istej miery tolerovaný, môže byť priťažujúcou okolnosťou v prípade dopravnej nehody. Ovplyvňuje napríklad výšku pokuty.

V prípade, že by ste nehodu zavinili vy, slovenská poisťovňa si môže uplatniť podmienku nulovej tolerancie a nepreplatiť vám náklady spojené s opravami alebo odtiahnutím. Preto si dobre rozmyslite, či sa vám to oplatí riskovať.

Viac o téme: alkohol , alkohol za volantom , blood alcohol content , Európa

Súvisiace články

Aktuálne správy