Chystáte sa na dovolenku? Aerolinky tvrdia, že sa tento rok nebude opakovať letný cestovný chaos

Letecké spoločnosti dnes uviedli, že sú pripravené zabrániť opakovaniu vlaňajšieho chaosu v cestovaní. Varovali však, že niektoré lety stále môžu narušiť štrajky dispečerov, a ohradili sa proti systémom, ktoré ich nútia platiť kompenzácie za nevyhnutné meškania. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Som dostatočne presvedčený, že sa nám podarí prejsť tohtoročnou letnou špičkou bez väčších ťažkostí,“ povedal agentúre šéf Medzinárodného združenia pre leteckú dopravu (IATA) Willie Walsh. Lídri leteckých spoločností, ktorí sa tento týždeň zúčastňujú na výročnom zasadnutí IATA v Istanbule, sa však naďalej obávajú narušenia riadenia letovej prevádzky v Európe a v Spojených štátoch. „Ale pokiaľ ide o nich, splnili svoj záväzok a pripravili svoje zdroje na tohtoročné leto. Domnievam sa, že väčšina letísk bude tiež dobre fungovať; myslím, že sa poučili z minulého roka, „povedal Walsh.

Minuloročný letný choas by sa nemal opakovať

Oživenie leteckej dopravy, ktoré bolo rýchlejšie, ako sa čakalo, spolu s nedostatkom pracovných síl spôsobilo vlani v lete chaos na viacerých letiskách v Európe a Severnej Amerike. Vyvolalo tiež spor medzi leteckými spoločnosťami a letiskami ohľadom limitov pre počet cestujúcich, ktoré mali tento tlak zmierniť. Rastúci počet sporov medzi cestujúcimi a leteckými spoločnosťami na celom svete viedol k výzvam na odškodnenie cestujúcich.

V Kanade sa prehodnocujú právne predpisy, americká vláda pripravuje nové pravidlá a Európska únia sa usiluje o prísnejšie presadzovanie súčasného nariadenia, ktoré stanovuje odškodnenie za meškanie dlhšie ako tri hodiny.

„V konečnom dôsledku to zaplatí spotrebiteľ, pretože to samozrejme nesie priemysel, ale ten to nemôže len tak prevziať,“ povedal Walsh. „Čím viac výdavkov budú musieť letecké spoločnosti vynaložiť pre problémy, ktoré nemôžu ovplyvniť, tým viac sa to premietne do cien leteniek a povedie to k ich zdraženiu. Je to veľmi, veľmi frustrujúce prostredie, v ktorom sa musíme pohybovať, „dodal.

Cestujúci obvinili letecké spoločnosti

Niektoré skupiny cestujúcich obvinili letecké spoločnosti z obchádzania kompenzácií tým, že sa odvolávajú na výnimku pre výnimočné udalosti. Pravidlá EÚ umožňujú takéto výnimky, ak letecké spoločnosti môžu preukázať, že prijali primerané opatrenia, aby zabránili meškaniu.

Letecké spoločnosti oznámili, že ľudia si na tohtoročné leto zarezervovali veľké množstvo leteniek, pretože letecká doprava sa vracia na úroveň pred pandémiou covidu-19. Európska organizácia pre bezpečnosť leteckej prevádzky Eurocontrol koncom minulého roka varovala, že rok 2023 by mohol byť „najnáročnejším rokom posledného desaťročia“ kvôli konfliktu na Ukrajine, možným štrajkom, rastúcemu počtu lietadiel a znovuotvoreniu ázijských trhov.

Viac o téme: cestovný ruch, letecká doprava, letné dovolenky, lietadlá

Súvisiace články

Aktuálne správy