Adršpašské skaly sú v letných mesiacoch lákadlom pre turistov. Skalné tiesňavy ponúkajú v páľavách príjemnú klímu. Tlak na atraktívny turistický cieľ znižuje online rezervačný systém, vyplynulo z vyjadrenia Kataríny Menšíkovej z adršpašských technických služieb (TS). Národná prírodná rezervácia Adršpašské skaly je menšou časťou Adršpašsko-teplických skál, ktoré sú najväčším celistvým skalným mestom v ČR.
V Adršpašských skalách je jeden prehliadkový okruh, obec Adršpach si ho prenajíma od Lesov ČR. Prevádzkovateľom turistického okruhu je spoločnosť TS Adršpach. Vstup je spoplatnený, viac informácií je na webe.
„V letných mesiacoch Adršpašské skaly navštevuje denne priemerne okolo 4000 ľudí. Vďaka zavedeniu rezervačného systému sa podarilo regulovať množstvo návštevníkov, čo pomáha minimalizovať rady a dopravné zápchy. Rezervačný systém umožňuje riadiť návštevnosť a zabezpečiť, aby v areáli nebol nadmerný počet ľudí. Tým sa znižuje negatívny dopad turizmu na chránené územia a je zabezpečený komfortný zážitok pre návštevníkov,“ povedala ČTK Menšíková.
Rezervačný systém pre návštevu Adršpašských skál funguje štvrtú sezónu a podľa nej sa osvedčil. „Po zavedení rezervačného systému došlo k zlepšeniu v doprave, pretože sa znížil počet návštevníkov, ktorí prichádzali bez istoty vstupu. Vďaka tomu sa obmedzili dopravné zápchy a parkoviská sú lepšie organizované. Rezervačný systém tiež prispel k lepšej ochrane prírody tým, že reguluje množstvo ľudí v areáli,“ uviedla Menšíková.
Prevádzkovateľ sa snaží rozložiť návštevnosť do celého roka, motivuje k tomu ľudí nižšou cenou vstupeniek v období mimo prázdnin. „Rastie záujem o prehliadku Adršpašských skál v zimných a jarných mesiacoch, čo je naším cieľom,“ povedala Menšíková.
V tiesňavách panujú o desať stupňov nižšie teploty než vo voľnom priestore
Turistov lákajú v lete do Adršpašských skál príjemnejšie teploty, ktoré v tiesňavách panujú. „Najchladnejšie miesta sú vo vnútri skalných tiesňav, ako je napríklad známa Myšia diera alebo priamo za Gotickou bránkou. V týchto lokalitách môžu byť teploty o päť až desať stupňov nižšie než vo voľnom priestore. Pri vonkajších teplotách nad 30 stupňov Celzia môže byť v skalách okolo 20 až 25 stupňov,“ povedala ČTK Menšíková.
Gotická bránka z roku 1839 patrí k najfotografovanejším miestam Adršpašských skál. Dal ju postaviť spolu so sieťou turistických chodníkov, mostov, lávok a schodísk Ludvík Karel Nádherný.
Medzi návštevníkmi prihraničného turistického cieľa prevažujú Poliaci, ktorí tvoria asi 70 percent návštevníkov, s 20 percentami nasledujú Česi. „Zvyšok tvoria turisti z iných krajín, ako sú Nemecko, Slovensko, Ukrajina, Veľká Británia, Rusko, Holandsko. Táto rozmanitosť svedčí o medzinárodnej atraktivite Adršpašských skál ako unikátneho prírodného úkazu,“ dodala Menšíková.
Rezervačný systém majú v oblasti len Adršpašské skaly, susedné Teplické skaly umožňujú iba online predaj vstupeniek. Adršpašské skaly spoločne so susednými Teplickými skalami tvoria najvýznamnejšiu pieskovcovú plošinu Poľskej panvy v Broumovskej vysočine.