Bratislavský dopravný podnik reaguje na drahé energie: Všetky zastávky na znamenie aj rušenie niektorých spojov

, TASR/red

Dopravný podnik Bratislava (DPB) zavedie od 13. februára celoplošne zastávky na znamenie pre autobusovú a trolejbusovú dopravu. Upraví aj premávku vybraných liniek, niektoré i zruší. Ide o úsporné opatrenia pre rastúce ceny energií, ako aj ďalších iných položiek. Informoval o tom hovorca podniku Martin Chlebovec.

Režim na znamenie na všetkých autobusových a trolejbusových zastávkach bude platný od pondelka 13. februára tohto roka. Električková doprava zostáva bez zmeny.

Táto zmena sa pritom podľa dopravného podniku dotýka už len zhruba tretiny zastávok, ktoré doteraz v režime na znamenie neboli. „Zjednotením tak nasledujeme iné zahraničné a slovenské mestá, ktoré takto fungujú bez problémov už dnes,“ píše podnik na sociálnej sieti.

DPB však zároveň priznáva, že uvedený krok mu má tiež usporiť pol milióna eur. Ako veľkoodberateľ elektriny, ktorou napája trakčnú sieť pre trolejbusy a električky, sa preto snaží prijímať viaceré úsporné opatrenia. „Zastávky na znamenie a úprava liniek MHD sú ďalším nevyhnutným krokom,“ uvádza spoločnosť.

Zmeny aj rušenie liniek

DPB zároveň od 13. februára upraví premávku vybraných liniek. Niektoré nízko vyťažené linky budú pre nepriaznivú finančnú situáciu hlavného mesta a dopravného podniku optimalizované. Trolejbusová linka 45 bude premávať iba v ranných a popoludňajších špičkách pracovných dní. Linka 79 v Podunajských Biskupiciach bude premávať každý deň len vo vybraných časoch v špičke ráno a popoludní, a to v základnej trase.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Linka 145 bude premávať len cez pracovné dni. Linka 147 bude jazdiť cez pracovné dni a na Kalváriu zachádzať len jednosmerne. Linka 151 bude premávať cez pracovné dni. Pre veľmi nízku vyťaženosť po novom zaniknú linky X70, 27 a 58.

DPB zároveň obnoví takzvaný vysokoškolský grafikon, premávka linky 184, a viac spojov pribudne na linkách 31, 39 a 87.

Viac o téme: autobusy, Bratislava, ceny energií, Dopravný podnik Bratislava DPB, elektrina, energetická kríza, Mestská hromadná doprava MHD, trolejbusy, úspory

Súvisiace články

Aktuálne správy