Aerolinky Atlas Air prevezmú posledný vyrobený Boeing 747

, ČTK/red

Americké nákladné aerolínie Atlas Air v utorok prevezmú posledný vyrobený Boeing 747 vo verzii pre prepravu nákladu. Obrovské lietadlo s typickým hrbom v prednej časti uskutočnilo prvý let v roku 1969, vtedy bolo najväčším komerčným lietadlom na svete a prvým lietadlom s dvoma uličkami.

Posledné lietadlo tohto modelu zišlo z montážnej linky spoločnosti Boeing vlani na začiatku decembra. Celkovo Boeing týchto lietadiel vyrobil 1574.

Boeing plánuje v utorok oficiálne odovzdať nové lietadlo v závode v Everette. Odovzdania sa zúčastní rad hostí a súčasní aj bývalí zamestnanci, uviedol web denníka The Seattle Times.

Lietadlo vystriedalo počas svojej éry rad úloh – od dopravného lietadla schopného prepraviť viac ako 500 cestujúcich, cez funkciu nákladného lietadla až po lietadlo s označením Air Force One, ktoré je určené pre prezidentov Spojených štátov.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Boeing 747 má druhú palubu, ktorá sa tiahne od kokpitu dozadu cez tretinu lietadla. Stroj tak získal charakteristický hrb, vďaka ktorému je toto lietadlo okamžite rozpoznateľné. Tento dizajnový prvok inšpiroval jeho prezývku – lietadlu sa hovorí Veľryba. Neskôr však tento stroj získal elegantnejšiu prezývku Kráľovná nebies, známy je ale tiež aj ako Jumbo Jet.

Na oblohe ešte pobudne

Ukončenie výroby neznamená, že tento typ lietadla zmizne z oblohy. Bude tam ale čoraz vzácnejšie. Z amerických spoločností boli aerolínie Delta posledné, ktoré lietadlo používali na osobnú prepravu. Lety s ním ukončili v roku 2017. Niektorí zahraniční prepravcovia s ním však lietajú aj naďalej, vrátane nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa.

Pre Boeing už toto lietadlo nemá veľký význam. V poslednom čase sa stroj 747 vyrábal prakticky iba ako nákladné lietadlo. Výnimkou bola verzia ako americké vládne lietadlo Air Force One.

Titul najväčšieho lietadla pre prepravu cestujúcich zobral Boeingu 747 až na začiatku tisícročia konkurenčný Airbus A380. Rovnako spoločnosť Airbus ale výrobu tohto lietadla už ukončila, posledný kus odovzdala predvlani v decembri.

Projekt nového lietadla Airbus predstavil v roku 2000 a prvýkrát sa lietadlo A380 ukázalo na verejnosti v roku 2005. Celkovo bolo vyrobených 251 týchto lietadiel.

Viac o téme: Atlas Air, Boeing

Súvisiace články

Aktuálne správy