Prieskum z Česka: Väčšina zamestnancov nechce prácu bez možnosti pracovať z domova

Väčšina kvalifikovaných zamestnancov, teda takzvaných bielych golierov, je ochotná prijať pracovnú pozíciu len vtedy, ak im zamestnávateľ umožňuje prácu z domova. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Hays, na ktorom sa zúčastnilo 1051 respondentov z radov zamestnancov a uchádzačov o prácu a 523 respondentov z radov zamestnávateľov.

Prácu plne z kancelárie by neprijalo 48 percent respondentov, 26 percent by sa rozhodlo podľa konkrétnej pracovnej ponuky, 13 percent si nie je isté, ako by sa rozhodli. Len 13 percent zamestnancov na kvalifikovaných pracovných miestach jednoznačne uvádza, že sú ochotní prijať pracovnú pozíciu, ktorá neponúka možnosť práce z domova. Paradoxom podľa prieskumu je, že zamestnanci nie vždy túto možnosť naplno využijú, avšak je pre nich dôkazom flexibility a dôvery.

Hybridný režim práce

To, že sa stala práca z domova či hybridný režim bežnou súčasťou na pracovných pozíciách, kde je to možné, je viditeľné aj z pracovných portálov a iných nástrojov na inzerciu a hľadanie pracovných miest,. „Hybridný režim práce, teda kombinácia práce z domova a na diaľku je aktuálne na českom trhu najbežnejšia. Aspoň dva dni práce z domova týždenne ponúka podľa prieskumu Hays až 61 percent zamestnávateľov,“uviedla manažérka Hays Martina Papoušková.

„Z hľadiska vekových skupín zamestnancov je hybridný režim práce najobľúbenejší u generácie 28 až 45 rokov, ktorá vďaka nemu dokáže lepšie skĺbiť pracovný život s starostlivosťou o rodinu a súkromným životom všeobecne, čo tiež súvisí s tendenciou tejto skupiny sťahovať sa z veľkých miest do ich okolia. Mladšia generácia do 28 rokov si fungovanie na diaľku vyskúšala počas doby covidovej už pri štúdiu, avšak je pre nich dôležitá častá interakcia s kolegami a nadväzovanie vzťahov na pracovisku. Kategória zamestnancov nad 45 rokov prevažnú časť svojej doterajšej kariéry strávila v bežnom prezenčnom pracovnom režime, preto im nerobí väčšie problémy ani teraz, ale aj tak určitú mieru flexibility samozrejme uvíta. Z hľadiska odborov je najväčší záujem o vzdialenú prácu v oblasti IT, obchodu, v centrách zdieľaných služieb a vo finančnom sektore,“doplnila Papoušková.

Možnosť plne flexibilného režimu

Čoraz častejšie sa medzi zamestnávateľmi objavuje možnosť plne flexibilného režimu, aktuálne ho ponúka 23 percent zamestnávateľov. Tu majú ľudia úplnú slobodu v tom, kedy sa rozhodnú pracovať z domova a kedy z kancelárie. To ide často ruka v ruke so zavádzaním zdieľaných pracovných miest, keď zamestnanec nemá pridelené stále pracovné miesto pri konkrétnom stole v kancelárii, ale vyberie si to, ktoré je práve voľné.

Novinkou je možnosť vykonávať prácu po určitý čas, napríklad jeden mesiac, zo zahraničia. To je lákavé nielen pre zahraničných pracovníkov, ktorí tak môžu stráviť dlhší čas vo svojej rodnej krajine, prípadne pre zamestnancov so záľubou v cestovaní, ktorí takýmto spôsobom môžu prepojiť prácu so svojím koníčkom.

Viac o téme: prieskum , zamestnanosť

Súvisiace články

Aktuálne správy