USA podľa Geithnera úmyselne dolár neoslabujú

Pridajte názor  Zdroj:

11. 11. 2010 - Podľa amerického ministra financií dolár na začiatku globálnej krízy posilňoval, pretože svet utekal do bezpečia bezrizikových amerických aktív. Teraz podľa jeho názoru americká mena oslabuje, pretože svet nadobudol dôveru a časť týchto tokov zmenila smer.

Spojené štáty americké nikdy nebudú úmyselne oslabovať svoju menu v záujme rastu americkej ekonomiky, uviedol vo štvrtok minister financií USA Timothy Geithner. "USA to nikdy neurobia," povedal Geithner v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC v reakcii na vyjadrenie bývalého šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Alana Greenspana, že Washington uplatňuje politiku oslabovania dolára. "Nikdy sa nebudeme snažiť oslabiť našu menu a použiť to ako nástroj na získanie konkurenčnej výhody alebo na podporu rastu hospodárstva," povedal Geithner "Nie je to účinná stratégia pre nijakú krajinu, ani pre USA. Nikdy to neurobíme," konštatoval.

Greenspan v článku pre denník Financial Times napísal, že USA uplatňujú politiku oslabovania svojej meny, čo vedie k posilneniu kurzov iných mien vo svete. Greenspan zároveň konštatoval, že vzhľadom na to, že Čína udržiava nízku hodnotu jüanu, tlak na posilňovanie iných mien predstavuje riziko návratu protekcionizmu.

Podľa Geithnera dolár oslabil preto, že kapitál už tak výrazne neuniká do bezpečia a obnovila sa chuť riskovať. Uviedol, že pred dva a pol rokmi dolár začal posilňovať, pretože svet sa obával ekonomického poklesu a systémového kolapsu a hľadal "bezpečie bezrizikových amerických aktív". "Keďže svet postupne nadobúda dôveru, časť týchto tokov do bezpečia zmenila smer," povedal pre CNBC.