Štrajk zamestnancov SAD v Prešovskom kraji nehrozí

Rokovanie o zľavách pre zamestnancov dopravných podnikov SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty Stará Ľubovňa s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Petrom Chudíkom dospeli k dohode. Dodatok k zmluve by mali podpísať v pondelok. Chudík chce dohodnuté tarify zladiť s Košicami.

Ostrý štrajk prepravcov verejnej dopravy, ktorí prevádzkujú v Prešovskom samosprávnom kraji prímestskú autobusovú dopravu, 2. júna na území kraja nehrozí. Odborári na piatkovom vyjednávaní s prešovským županom Petrom Chudíkom dospeli k predbežnej dohode, ktorej výsledkom sú požadované zľavy. O ich konečnej výške sa definitívne rozhodne do pondelka, keď podpíše Chudík so zástupcami SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty Stará Ľubovňa dodatok k zmluve, čím sa zachovajú režijné zľavy pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

Chudík uviedol, že konečný text dohody chce korigovať s Košickým samosprávnym krajom, aby rovnaké dohody platili na území jedného aj druhého kraja. Rokovanie nazval nátlakom. Pôvodne navrhol pre zamestnancov dopravných podnikov platbu desať centov na 50 kilometrov jazdy, no pripustil, že z tejto sumy ustúpi a budú platiť päť centov, ako to navrhujú v Košiciach. Rovnako by mali platiť aj deti zamestnancov, kým na ne rodičia poberajú rodinné prídavky. Manželky, manželia, vdovy, vdovci a siroty by mali mať zľavu 50 % z cestovného. Chudík považuje dohodu za kompromis. Tá však nebude v plnej miere akceptovať celý rozsah osobitných taríf, ktoré dopravcom zaručovalo rozhodnutie ministra dopravy z januára 2009.

Chudíkovi sa nepáči, že zľavy majú byť poskytnuté z verejných peňazí, výšku odhadol na 25 až 50 tis. eur ročne. „Osobne som rozčarovaný, lebo nie je to úplne fér. Pravidlá hry by mali platiť pre všetkých rovnako. Takéto alebo podobné zľavy by potom mali mať zamestnanci vo všetkých firmách,“ uviedol pred novinármi. Zľavy považuje za vec zamestnávateľov. Načasovanie štrajku vníma Chudík ako predvolebnú show. „Keby nebolo tesne pred voľbami, asi by situácia bola trošku iná,“ zdôraznil.

Predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna uviedol, že pokiaľ v zmluve bude päť centov a ďalšie dohodnuté zľavy, štrajk v Prešovskom kraji nebude. Podľa neho Združenie autobusovej dopravy podcenilo situáciu, malo tieto požiadavky predložiť skôr. To, že teraz OZ KOVO rokuje s predsedami krajov, považuje Machyna za ich nadprácu, „ale robíme tak v záujme ľudí a stabilizácie regiónu“. Zásadne odmieta tvrdenie, že ide o predvolebnú aktivitu. „My show nerobíme, my robíme reálnu sociálnu politiku. Rokujeme už od októbra. Keby sme sa dohodli skôr, nemuseli sme jednať teraz,“ prehlásil Machyna. Podčiarkol, že sociálne zľavy vyjdú samosprávne kraje oveľa lacnejšie ako požiadavka na zvyšovanie miezd. O sociálne úľavy bojujú zamestnanci na celom svete a je to normálna politika aj v Európskej únii. „Naším cieľom nie je štrajk, naším cieľom je sociálne postavenie zamestnancov,“ zdôraznil šéf kovákov.

Súvisiace články

Aktuálne správy