Bude dnešné FOMC naďalej preferovať obavy o ekonomický rast?

Včerajšia obchodná seansa sa už niesla v očakávaní dnešného zasadnutia FOMC, kde sa nepredpokladajú výraznejšie zmeny v menovej politike FEDu, čoho výsledkom by malo byť ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni 2%. Dnešné nočné zasadanie prvej centrálnej banky RBA (Centrálna banka Austrálie) pred „Veľkou 3“ (FED, BoE, ECB) prinieslo očakávané ponechanie na nezmenenej úrovni 7,25%, avšak s holubičím výhľadom. Centrálne banky sa pri svojich rozhodnutiach naďalej ocitajú v ekonomickej vojne medzi dvoma tábormi, kde na jednej strane stojí silný tábor oslabujúcej ekonomiky a ma druhej strane tábor rastúcej inflácie.

Vývoj kráľovského páru napriek pozitívnejším výsledkom US ekonomických fundamentov bol determinovaný silnou býčou trendovou líniou na úrovni 1,5540/50 EUR/USD, ktorá podporuje býčie nálady od začiatku úverovej a realitnej krízy v USA. Vzhľadom k dnešnému zasadnutiu FOMC, kde sa bude očakávať hlavne komentár a výhľad FEDu, by pri jastrabích preletoch tento support mal byť prelomený, čo otvára priestor k minimám pod level 1,55 EUR/USD. Prípadne holubičí výhľad podporený obavami o ďalší vývoj US ekonomiky by podporil odraz páru po býčej trendlinke k maximám na 1,5580/1,56 EUR/USD s výhľadom na 1,5670/80 EUR/USD.

Medzi základné udalosti včerajšej obchodnej seansy patrili:

1. Inflácia v Eurozóne opäť dokazuje, že má priestor pre vytváranie nových historických maxím. PPI (index cien výrobcov) z EU pre júnové obdobie dosiahol svojim nárastom k úrovni 8% Y/Y nové 18-ročné maximá (historické). Práve inflačné spotrebiteľské tlaky CPI (index cien spotrebiteľov), ktoré dosiahli v EU nové 16-ročné maximá na úrovni 4,1%Y/Y sú základom sedem ročných maxím úrokovej sadzby ECB na úrovni 4,25%. Včera zverejnil Medzinárodný menový fond svoju prognózu pre Eurozónu, kde vidí okrem rizika spomaľovania ekonomiky priestor pre rast inflácie, pričom návrat pod inflačné cielenie ECB (2% Y/Y) nie je možný skôr ako koncom roka 2009. Včerajšie dáta len potvrdili trhové predpoklady na štvrtkové ponechanie úrokovej sadzby ECB na nezmenenej úrovni 4,25%, pričom zmiernenie komentára napriek výrazným signálom spomaľovania EU ekonomiky sa od prezidenta ECB Tricheta v dôsledku nárastu inflácie (CPI za júl 4,1% Y/Y, PPI za jún 8% Y/Y) sa asi nedočkáme.

2. Najväčší medzimesačný nárast cien v USA za viac ako tri roky zničil spotrebiteľskú nákupnú silu počas júnového obdobia, k čomu prispeli i znižujúce sa fiškálne stimuly v podobe nákupných šekov. CPE (index spotrebiteľských výdajov) dosiahol maximá od septembra 2005 nárastom 0,8% M/M, na ročnej báze dosiahli dokonca maximá z mája 1991 na úrovni 4,1% Y/Y. Práve tieto nárasty inflácie by mohli byť základom pre možný obrat vo výhľade menovej politiky FOMC. Spotrebiteľské príjmy síce stúpli o 0,1% M/M a výdaje o 0,6% M/M, ale vzhľadom ešte k miernej podpore dobiehajúcich fiškálnych stimulov sa jedná o výrazné spomalenie spotrebiteľskej sily.

3. RBA ponechala úrokové sadzby na nezmenených úrovniach 7,25% (12-ročné maximá), ale zároveň si otvorila dvierka pre nasledujúce znižovanie sadzieb, kedy riziko spomaľovania ekonomiky je výraznejšie ako inflačné tlaky (práve spomaľujúci domáci dopyt by mal tlmiť inflačné riziká). RBA tak nadviaže na najbližšom zasadnutí na RBNZ (Centrálna banka Nového Zélandu), ktorá v júli znižovala sadzby prvýkrát po piatich rokoch z historických maxím 8,25% na 8%. Môžeme teda konštatovať, že bohaté pastviny carry trades na AUD a NZD pomaličky strácajú svoju výnosnosť (AUD/JPY pokles k májovým minimám na 99,30/00 AUD/JPY, NZD/JPY pokles k úrovni 98,20/00 NZD/USD marcové minimá). Septembrové zasadnutia RBA a RBNZ by mali teda priniesť znižovanie sadzieb pri RBA sa predpokladá support na úrovni 6,75% a pri RBNZ dokonca pokles sadzieb v roku 2009 k minimám na 6,5%. Tieto holubičie tlaky dostanú AUD a NZD pod výrazný medvedí tlak.

4. Výrazný prepad cien ropy o 5 USD/barel pod level 120 USD/barel, ktorý však nedokázal dostať US akciové trhy do pozitívnych čísiel (DJIA -0,37%, Nasdaq -1,1%, SP -0,9%).

Dnešné ekonomické dáta z Eurozóny prinesú výsledky júlových PMI (index nákupných manažérov) sektora služieb, kde sa očakáva pokračujúci prepad k úrovni 48,3 (posledný 49,1). Okrem PMI sektora služieb očakávame i výraznejší pokles maloobchodných tržieb, ktorý jasne poukazujú na spomaľovanie európskej ekonomiky. Kráľovský pár by však mal čakať do večerného zasadnutia FOMC a jeho komentára. Intradenná pásmo do FOMC je so supportom na úrovni 1,5460/50 EUR/USD a rezistencia na úrovni 1,5580/1,56 EUR/USD.

Dôležité budú dáta z UK ekonomiky v podobe PMI sektora služieb, ktorý tvorí až 80% UK ekonomiky, kde výraznejší pokles pod level 50 (predpoklad 46,7, posledný 47,1) podporí recesné výhľady UK ekonomiky (10-ročné minimá PMI výroby, historické minimá PMI stavebného sektora). Práve ďalšie potvrdenie potápajúcej sa UK ekonomiky bude tlačiť kábel k minimám na 1,9500 GBP/USD. Prípadne neočakávané pozitívnejšie dáta podporujú výhľad k rezistencii na úrovni 1,9640/50 GBP/USD.

Zelená bankovka prinesie podobne ako eurozóna a UK ekonomika výsledky ISM (index nákupných manažérov) sektora služieb s očakávanými výsledkami na úrovni 48,5 (posledný 48,2). Pred zasadnutím FOMC však výraznejší dopad ISM sektora služieb neočakávame, jedine hraničné výsledky by mohli výraznejšie zatlačiť na pár. Intradenné pásmo: Support na 1,5460/50 EUR/USD a rezistencia na úrovni 1,5580/1,56 EUR/USD.

Najdôležitejšie bude dnešné zasadnutie FOMC, kde sa očakáva ponechanie úrokovej sadzby FEDu na nezmenenej úrovni (2%) napriek tomu, že inflácia v US ekonomike dosahuje desaťročné maximá. Dôvodom pre podporu ekonomiky je pokračujúci prepad realitného trhu, nestabilita finančného trhu a nárast nezamestnanosti. Realitný trh v podobe Case/Shillerovho indexu cien domov naďalej pokračuje v prepade k historickým minimám, predaje nových a pokračujúcich domov dosahujú výrazné medziročné prepady. Nestabilita finančného sektora sa prejavuje pozastavením nekrytého predaja vybraných finančných inštitúcií a neštandardnej pomoci US hypotekárnym gigantom Fannie Mae, Freddie Mac, čo spolu s pokračujúcim krachom lokálnych bánk vytvára neistotu pre investorov a spotrebiteľov. Pracovný trh stratil skoro pol milióna pracovných miest od začiatku roka 2008, nezamestnanosť dosiahla vrchné odhadované pásmo FEDu pre tento rok 5,7% (4-ročné maximá), pričom level 6% už klope na dvere. Trhové odhady pre druhú polovicu roka 2008 pre US ekonomiku sú nie príliš pozitívne (3Q ekonomický rast na úrovni 1,4% Q/Q, 4Q na 0,5% Q/Q). FED podobne ako ostatné centrálne banky je tak medzi dvoma súperiacimi tábormi (inflácia a spomaľujúca ekonomika), kde aktuálne očakávame podporu FOMC pre podporu ekonomiky. Okrem ECB sa za podporu ekonomického rastu postavili (RBNZ, RBA, BoE je iba otázkou času). Prípadné naznačenie holubičieho výhľadu FOMC a obáv o pokračujúci vývoj US ekonomiky, by sa kráľovský pár mal odraziť po býčej trendovej línií nad level 1,56 EUR/USD k maximám na 1,5670/80 EUR/USD. Na druhej strane viac jastrabov v tábore FOMC (aktuálne dvaja Fisher, Plosser) by podporil prelomenie trend linky a pokles k minimám na 1,5400/1,5380 EUR/USD. Prípadný neutrálny výhľad FOMC by mal udržať kráľovský pár na uzde v predpokladaných intradenných intervaloch: support 1,5460 EUR/USD a rezistencia 1,56 EUR/USD.

Upozornenie:
CI KOMODITY, a.s. nenesie zodpovednosť za žiadnu stratu pochádzajúcu z investície založenej na akejkoľvek informácii alebo prehľade uverejnenej na stránke www.cikomodity.com/sk/eu, alebo z akéhokoľvek informačného materiálu pochádzajúceho od spoločnosti CI KOMODITY, akciová spoločnosť, obsiahnutého na našej webovej stránke www.cikomodity.com/sk/eu, alebo v e-maily od spoločnosti CI KO

Súvisiace články

Aktuálne správy