Japonská vláda asi prizná, že ekonomika krajiny je v recesii

Tokio 4. augusta (TASR) – Japonská vláda bude možno nútená uznať, že domáca ekonomika sa nachádza v recesii. Tvrdia to niektorí ekonómovia. Myslia si však, že pokles ekonomickej aktivity bude výrazne slabší ako počas minulých recesií v roku 2001 a 1998.

Vyhlásenie kancelárie vlády, že situácia v ekonomike sa zhoršuje, v skutočnosti asi znamená ukončenie najdlhšieho zotavenia japonskej ekonomiky od 2. svetovej vojny. Japonská ekonomika rástla od roku 2002 tempom približne 2 % ročne. Tento síce relatívne mierny ale trvalý rast pomohol Japonsku prekonať následky recesie z roku 2001.

Podľa ekonómov vláda nemá inú možnosť iba deklarovať, že tento cyklus sa skončil, ako ukázala séria makroekonomických údajov zverejnených minulý týždeň. Najdôležitejším je pokles priemyselnej produkcie už druhý kvartál v rade. Spoločnosti okrem toho prognózujú ďalšie znižovanie produkcie v 3. štvrťroku, keďže klesá vývoz, ktorý sa v júni znížil prvý raz po 55 mesiacoch. Zároveň klesá spotrebiteľská dôvera, sčasti kvôli vysokej inflácii, miera nezamestnanosti dosiahla 2-ročné maximum 4,1 %.

"Zdá sa, že kancelária vlády oznámi, že ekonomika sa nachádza v recesii," uviedol hlavný ekonóm Nikko Citigroup Kiiči Murašima. Dodal, že aj keď priemyselná produkcia sa na ekonomickej aktivite krajiny podieľa iba jednou pätinou, vláda ju sleduje ako dôležitý signál stavu celého hospodárstva, čo znamená, že prah recesie je nastavený nižšie ako kedykoľvek predtým.

Ekonóm Macquaire Securities Richard Jerram upozorňuje, že odpoveď na otázku, či sa japonská ekonomika nachádza v recesii, závisí od definície recesie. Podľa Jerrama deklarácia recesie by znamenala iba to, že ekonomika rastie nižšie, ako je jej potenciál.

Väčšina ekonómov predpovedá, že japonská ekonomika v prebiehajúcom fiškálnom roku porastie tempom 1,2 %, čo je výrazne nad 1,5-% kontrakciou z fiškálneho roka 1998/09.

Informoval o tom denník Financial Times.

Súvisiace články

Aktuálne správy