Prinesie tohtotýždenné zasadnutie „Veľkej 3“ výraznejšie zmeny trendov na FX trhu?

Piatkové výsledky amerických ekonomických fundamentov opäť ukázali svoju dvojitú tvár, keď vyšli pozitívnejšie ako trhové očakávania, ale na druhej strane jasne potvrdzujú oslabovanie US ekonomiky. Trh zareagoval na pozitívnejšie výsledky kladne avšak neskôr korigoval svoje zisky a kráľovský pár EUR/USD napriek silnému medvediemu tlaku nedokázal prelomiť dlhodobú býčiu trendovú líniu (v piatok na úrovni 1,5540/30 EUR/USD).

Napriek nie príliš pozitívnym výsledkom US bankovky počas minulého týždňa (pokles indexu cien domov Case/Shiller, pokles spotrebiteľskej dôvery, negatívne revízie ekonomického rastu US ekonomiky za posledné tri roky, pokračujúce prepad Nonfarm Payrolls a rast nezamestnanosti) si dolár dokázal pripísať výrazné zisky, čo je výsledkom výrazne horších trhových predpokladov a pozitívneho prírastku ekonomického rastu za 2Q na úrovni 1,9% Q/Q. Práve tento prírastok výrazne odlišuje US ekonomiku od ostatných ekonomík, kde UK ekonomika pridala za 2Q iba slabých 0,2% Q/Q, pričom posledné dáta z UK jasne poukazujú, že tretí kvartál „nebude mať na ružiach ustlané“ a BOE bude musieť pristúpiť do konca roka k znižovaniu úrokovej sadzby (aktuálne 5%). Európska ekonomika očakáva prírastok za 2Q na úrovni 0,2-0,4% Q/Q, čo je výrazný rozdiel oproti US ekonomike, európske čísla pritom jasne naznačujú spomaľovanie ekonomiky.

Medzi hlavné piatkové udalosti, ktoré potvrdzujú predchádzajúci stručný sumár patrili:

1. US pracovný trh priniesol svoje TOP dáta v podobe Nonfarm Payrolls a nezamestnanosti. US júlová nezamestnanosť stúpla na svoje štvorročné maximá 5,7% (jún 5,5% Y/Y), čo len navršuje obavy o recesiu US ekonomiky. Nonfarm Payrolls (tvorba pracovných miest v US ekonomike) stratila 51 tis. pracovných miest, čo je kontinuálny prepad posledných sedem mesiacov aktuálneho kalendárneho roka a celková strata dosiahla 463 tis. pracovných miest! Aktuálna séria siedmych poklesov je druhá najdlhšia za posledných šesť rokov (v čase poslednej recesie 2001/2002 US ekonomika strácala 15 mesiacov za sebou). Zelená bankovka napriek týmto negatívnym dátam dokázala atakovať intradenné minimá na úrovni 1,5520/10 EUR/USD, podporu nachádzala v horších trhových odhadoch Nonfarm Payrolls.

2. ISM výrobného sektora z USA sa zastavili na hraničnej úrovni 50 bodov (nad 50 bodov pozitívny výhľad sektora, pod 50 negatívny výhľad sektora), čo naďalej potvrdzuje pnutie v priemysle (hlavne automobilový priemysel pod tlakom nárastu energií výrazne stráca dych).

3. Naprieč Eurozónou sa v piatok prehnal orkán negatívnych výsledkov PMI (index nákupných manažérov) výrobného sektora, ktoré len potvrdzujú výrazné spomaľovanie európskej ekonomiky v dôsledku inflačných maxím a silného EURa. Španielske PMI klesli v júni na najnižšiu úroveň v histórii (39,2), francúzske PMI dosiahli 5-ročné minimá (júla 2003) na úrovni 47,1, nemecké PMI dosiahli ročné minimá na úrovni 50,9, čo sa prejavilo 5-ročnými minimami v celkovej EU na úrovni 47,4. Práve tieto výsledky výrobného sektora len potvrdzujú obavy ECB o výraznejší pokles HDP z Nemecka a celkovo Eurozóny za 2Q.

4. UK ekonomika za posledné dva týždne zažíva príval negatívnych výsledkov (maloobchodné tržby zaznamenali minimá od roku 1981, distributívne predaje CBI 25-ročný pokles, index cien domov podľa Nationwide minimá z roku 1991 a spotrebiteľská dôvera GfK dosiahla dno z roku 1974), k čomu sa pridali i piatkové výsledky PMI výrobného sektora zo svojimi desaťročnými minimami. Výrobný sektor tvorí iba menšiu časť UK ekonomiky, kde hlavné slovo má sektor služieb (80% ekonomiky). PMI výroby klesli na level 44,3 (hlboko pod negatívny výhľad 50 bodov), čo predstavuje tretí negatívny mesiac po sebe! Práve tieto výsledky tlačili kábel k minimám na úrovni 1,9720/1,97 GBP/USD.

5. Negatívne výsledky US firemného sektora (General Motors -11,21 USD/akcia) a nárast US nezamestnanosti vystrašil komoditné trhy, ktoré si pridali 6 USD/barel k maximám na 128 USD/barel.

Dnešný deň prinesie inflačné dáta z Eurozóny v podobe júnových PPI (index cien výrobcov), čo po piatkových katastrofálnych číslach maloobchodných tržieb z Nemecka môže priniesť dočasné upokojenie situácie, najmä v prípade ich silnejšieho rastu (predpoklad 7,9% Y/Y, posledný 7,1% Y/Y). Intradenné pásmo: rezistencia 1,5620/30 EUR/USD s výhľadom k 1,5670/80 EUR/USD a supportom na 1,5550/40 EUR/USD (zelená farba na grafe, dlhodobá býčia trendová línia). Zelená bankovka prinesie spotrebiteľské dáta v podobe spotrebiteľských príjmov (predpoklad -0,2% M/M, posledný 1,9% M/M) a výdajov (0,5% M/M, 0,8% M/M), ktorých výraznejšie poklesy by tlmili dôležitú spotrebiteľskú zložku ekonomického rastu. Výraznejšie pohyby však dnes na kráľovskom páre neočakávame a pásmo 1,5540 EUR/USD/1,5630 EUR/USD by nemalo byť narušené.

Aktuálny týždeň prinesie zasadnutie štyroch centrálnych bánk z „Veľkej 8“, kde hlavne zaujme „Veľká 3 – FED, ECB, BoE“ , s ktorých iba dve sa počas aktuálneho obdobia rozhodli zmeniť svoju menovú politiku: RBNZ pod vplyvom recesie znížila sadbu z 8,25% na 8%. ECB sa snaží trvať na cenovej stabilite a navŕšila sadzbu z 4% na 4,25%. Aktuálne zasadnutia:

1. RBA (dnes v noci), pod tlakom spomaľovania austrálskej ekonomiky a najväčšiemu poklesu cien domov za posledných 6-rokov, spolu s najvyššími úverovými nákladmi za posledných 10-rokov, bude uvažovať o znížení 12-ročných maxím na úrovni 7,25%. Práve zníženie sadzieb RBA by bol negatívny signál pre carry, ktoré by mohli globálne vypredávať svoje pozície.

2. FED na zajtrajšom zasadnutí FOMC by mal ponechať úrokové sadzby na nezmenenej úrovni 2%. Napriek pozitívnejším výsledkom z US ekonomiky, ktoré však naďalej potvrdzujú spomaľovanie US ekonomiky, by FED mal podporiť ekonomický rast napriek rastu inflácie na úroveň 5%. Krátkodobé úrokovú futures na úrokovú mieru kótujú 30% pravdepodobnosť navršovania sadzieb FEDu o 0,25% až na septembrovom zasadnutí FOMC.

3. Štvrtok prinesie zasadnutie dvoch najsilnejších európskych centrálnych bánk, ECB a BoE. ECB by mala ponechať úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 4,25%, čo je výsledok i júlových nových historických inflačných maxím na úrovni 4,1% Y/Y. Na druhej strane aktuálna korekcia ropy a spomaľovanie európskej ekonomiky by mali predznamenávať vrchol inflačných tlakov, čo by sa mohlo prejaviť v zmierlivejšom komentári ECB. BoE po minulotýždňovom „čiernom“ fundamentálnom týždni, ktorý jasne poukazuje na zhoršujúcu sa výkonnosť UK ekonomiky bude čeliť tvrdej realite medzi silnými inflačnými tlakmi a spomalením ekonomiky, čoho výsledkom by malo byť opätovné ponechanie sadzby na 5%.

Práve prípadné holubičie signály z ECB a BoE oproti jastrabím vyjadreniam FEDu by mohli predznamenávať pokles kráľovského páru EUR/USD pod silnú supportnú býčiu bariéru s výhľadom k minimám na 1,54/1,5350 EUR/USD.

Upozornenie:
CI KOMODITY, a.s. nenesie zodpovednosť za žiadnu stratu pochádzajúcu z investície založenej na akejkoľvek informácii alebo prehľade uverejnenej na stránke www.cikomodity.com/sk/eu, alebo z akéhokoľvek informačného materiálu pochádzajúceho od spoločnosti CI KOMODITY, akciová spoločnosť, obsiahnutého na našej webovej stránke www.cikomodity.com/sk/eu, alebo v e-maily od spoločnosti CI KOMODITY, akciová spoločnosť. Obsah tejto publikácie sa nesmie považovať za odporúčanie k vykonaniu obchodu s finančnými nástrojmi. Táto publikácia má len informačný charakter a považuje sa len za prostriedok náučného materiálu.Obsah tejto publikácie sa nesmie považovať za priamy alebo skrytý sľub, garanciu alebo tvrdenie spoločnosti CI KOMODITY, že klienti budú profitovať z informácii tu uverejnených alebo že s tým spojené straty môžu alebo budú limitované. Všetky informačné materiály uv

Súvisiace články

Aktuálne správy