Včera ropa v reakcii na správu o prehrmení hurikánu Dolly bez poškodenia ropných terminálov v Mexickom zálive, dosiahla v tomto mesiaci nové minimum na 126.41 USD za barel. Včerajšia silná korekcia cien ropy je výsledkom nielen upokojenia tropickej búrky, ale i akciového trhu, stabilizujúc masu prelievajúceho sa špekulatívneho kapitálu.
Séria silnejších korekcií, ktoré v poslednom období sledujeme na ropnom trhu, a najmä dôvody, ktoré stáli za týmito korekciami, nás privádzajú k úvahe o možnej zmene strednodobého trendu celého komoditného koša. Indícií by pri tom bolo viac ako dosť, hlavne zo strany technických fundamentov.
1. Ropa ešte koncom minulého týždňa prepadla pod support 135,70 dovtedajšieho býčieho pásma, ktoré držalo býčí trend od začiatku apríla. Nasledoval prepad pod ďalší významný support, ktorý predstavovala hodnota 50-denného kĺzavého priemeru (MA) (135,27), pričom úroveň 129,10/00 nakoniec rovnako nedokázala odolať predajnému náporu obchodníkov, keď práve po včerajších upokojujúcich informáciách z akciového sektora a utíchajúcom hurikáne Dolly, dovolila septembrovému kontraktu siahnuť po novom mesačnom minime na 126.41 USD/Barel. Tým však otvorila technický priestor dnešnému obchodovaniu, ktorý nadväzujúc na včerajšiu medvediu náladu tlačí cenu k ďalšiemu technickému medzníku 100 dňového kĺzavého priemeru na 124,37 USD za barel, ktorá sa vo všeobecnosti považuje za indikátor dlhodobého medvedieho (pod 100 MA), alebo býčieho (nad 100 MA) trendu. Odhliadnuc od včerajšieho vplyvu hurikánu Dolly, ropa trpí obavami z možného poklesu svetového dopytu. OPEC dokonca už po štvrtý krát v roku revidoval svoje odhady spotreby benzínu a ropy v USA pre rok 2008. Včera tieto obavy umocnil i výsledok prieskumu spoločnosti MasterCard Inc., podľa ktorej v predošlom týždni klesla americká spotreba benzínu o 3,3 % na medziročnej báze, predstavujúc tak 13. týždeň poklesu spotreby benzínu v rade.
2. Meď, ako zástupca základných kovov s cenou septembrového kontraktu HGU8, už 6. deň bojuje s prelomením supportu súčasného býčieho pásma (denný graf). Ak sa to tomuto kovu podarí, bude to len doplnenie prelomenia 50 i 100 MA. Podobne ako pri rope, i na tento trh pôsobia hlavne obavy z poklesu svetového dopytu. Hlavným spotrebiteľom tohto kovu Čína pri tom vykázala 19,6% pokles importu medi za jún (75,7 mil. ton) ktoré podporujú aj ostatné výsledky z čínskeho importu tohto červeného kovu. V júni sa do krajiny priviezlo 75 707 ton medi, čo je 19,6% pokles v medzimesačnom porovnaní a až 29,6% v medziročnom porovnaní. Tieto fakty sú pre nás dostatočným dôvodom, pre ktorý očakávame ešte pokračovanie korekcie cien medi v prípade, ak sa špekulatívny masa nedá opäť na únik.
3. Kukurica (ZCU8), táto plodina dôsledkom série medvedích faktorov (mesačná správa US ministerstva pôdohospodárstva /USDA/ o celkových svetových zásobách, týždenná správa USDA o lepšom stave US polí, pokles ropy) na dennom grafe prepadla pod svoje predošlé strmé býčie pásmo (17. júla na úrovni 642,60), keď predtým nechala nad sebou líniu 50 MA a následne prelomila aj 100 MA. Od svojho cenového maxima 779 UScent/bušel (27. júna) k dnešnému dňu cena klesla o viac ako 222 dolárov na bušel, čo predstavuje viac ako 28,5 % straty. Medvedie pásmo zobrazuje aj indikátor RSI 14, pričom i tu sa vývoj pridržiaval skôr spodnej hranice a od 10. júla graf prakticky nevystúpil na vyššie hodnoty. Od začiatku júla, to znamená z devätnástich obchodných dní (vrátane dnešného) len štyri dni kukurica zatvárala v zisku. K „lámaniu chleba“ však na kukurici môže dôjsť dnes, keď sa testuje prelomenie 200 MA a zatiaľ to vyzerá, že ani tento veľmi dôležitý support neodolá. Ak by nakoniec teda prišlo k jeho zlomeniu, bol by to silný signál k otočeniu doterajšieho býčieho trendu.
4. Pšenica (ZWU8), na tejto plodine sú výpredajové nálady ešte výraznejšie, keď nie len že došlo k prelomeniu 50 a 100 MA, vysoko nad súčasnou cenou (783,45 US centov/bušel) zostal aj 200 MA (883,96). Následné prelomenie línie 200 MA oboma kratšími priemermi len potvrdzuje silné našliapnutie medvedieho trendu. Už pred časom sme avizovali možnosť dosiahnutia tohto ročných miním na úrovni 756 US centov/bušel a zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by k tomu nemalo dôjsť.
5. Platina so svojim októbrovým kontraktom (PLV8) s aktuálnou cenou 1 761 USD/uncu, nie len že nechala vysoko nad sebou hodnoty 50 i 100 MA (2 031,1, respektíve 2 017,4), včera cena tohto vzácneho kovu dokonca prepadla pod cenu, ktorá oddeľovala obdobie pred a po začatí energetickej krízy v Juhoafrickej republike. Práve tento faktor na prelome januára a februára, kedy sa dokonca úplne zastavila produkcia väčšiny platinových baní v krajine, hnal cenu strmo nahor až na nové cenové maximá 2 288 USD/uncu (dosiahnutých 4. marca). Danou prelomovou hranicou je približne úroveň 1 860. Tento faktor naberá na dôležitosti, keď si uvedomíme, že sa energetické problémy v JAR stále neskončili a stav obmedzenia prevádzky baní na 95 %, ktorý trval niekoľko mesiacov naďalej trvá. To, že sa dnes už obchoduje v medveďom trende hovorí aj fakt, že sa súčasným obchodovaním ignoruje fakt, že sa tento rok bude v otázke produkcie platiny dočkáme deficitu. Tie pesimistické odhady hovoria dokonca až o 750 tisícoch unciach.
Jedinými výnimkami z pomedzi komodít sú zlato a striebro. Ich momentálna výnimočnosť však nie je v tom, že by ich cena neklesala, len ich výpredaj nie je tak dramatický ako na ostatku komoditného koša. Jediný rozdiel v tejto súvislosti je fakt, že práve na týchto dvoch kovov prevažujú ich funkcie zábezpeky a investičnej alternatívy, nad ponukovo –dopytovými fundamentmi. Dnes tak označenie zlata ako „bezpečného prístavu“ môže sedieť viac ako inokedy. Ak sú naše úvahy správane a technické indikátory nezostanú bez povšimnutia trhu, ani tieto dva vzácne kovy by nemali odolať súčasným medvedím tlakom, ktorých hlavný zdroj treba hľadať v návrate určitého optimizmu na americký akciový trh. Včerajšie výsledky (napríklad Wachovia, Halliburton, KeyCorp, DuPont, či Caterpillar), si trh obchodníci vysvetlili povzbudivo, čo malo za následok ďalšie prelievanie prostriedkov z komodít do akcií. O poklese počtu otvorený pozícií (open iterest) svedčí aj výsledok 1,23 mil. otvorených (long i short) pozícií na rope na burze NYMEX, čo je pokles na 17 mesačné minimá. Dnes boli tieto proakciové nálady podporené lepšími výsledkami, keď popri spoločnostiam Pfizer, Philip Morris a Pepsi, mala mierne slabší zisk len spoločnosť GlaxoSmithKline.
Záver: viaceré technické indikátory, ktoré sú však podporené aj nelichotivými ponukovo-dopytovými fundamentmi, nabádajú k názoru, že sa mení krátko a strednodobý býčí trend. Otáčame teda doterajšie smerovanie prakticky celého komoditného koša, počnúc ropou a končiac plodinami. Riziká, ktoré by však mohli opäť obrátiť situáciu a to dokonca bez varovania, predstavuje predovšetkým situácia na Strednom východe, kde by sa i malý náznak otvorenej vojny proti Iránu, pravdepodobne odrazilo na prudkom náraste ceny ropy a tým aj celého komoditného koša. K rope dnes budú zverejnené US ropné zásoby, ktoré sa čakajú s miernym poklesom 500 barelov. Ak je naša predošlá úvaha správna, v podstate akýkoľvek výsledok, dokonca aj s extrémnejším znížením, by sa mohli odignorovať. Tieto výsledky budú zverejnené o 16:35.
Upozornenie:
CI KOMODITY, a.s. nenesie zodpovednosť za žiadnu stratu pochádzajúcu z investície založenej na akejkoľvek informácii alebo prehľade uverejnenej na stránke www.cikomodity.com/sk/eu, alebo z akéhokoľvek informačného materiálu pochádzajúceho od spoločnosti CI KOMODITY, akciová spoločnosť, obsiahnutého na našej webovej stránke www.cikomodity.com/sk/eu, alebo v e-maily od spoločnosti CI KOMODITY, akciová spo