Jednotnú menu v Perzskom zálive odsúvajú ceny ropy a inflácia

Bazilej 1. júla (TASR) – Producenti ropy v Perzskom zálive chcú prehodnotiť pôvodný plán na zavedenie jednotnej meny, ktorý sa ukazuje ako nereálny, a vypracovať "reálnejší". Povedal to dnes guvernér saudskoarabskej centrálnej banky Hamad Saúd al-Sajjári.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru Reuters, vytvorenie menovej únie v Perzskom zálive sa momentálne skomplikovalo pre vysokú infláciu a neudržateľný hospodársky rast. So zavedením jednotnej meny v budúcnosti však ďalej počíta.

"Originálny plán je prakticky nemožné splniť, takže bude asi najvhodnejšie navrhnúť v danej situácii praktickejší," povedal Sajjári.

O revízii projektu jednotnej meny krajín Perzského zálivu teraz v septembri rozhodnú na schôdzke guvernéri centrálnych bánk a ministri financií arabských štátov a v novembri potom vládni predstavitelia.

Projekt jednotnej meny plánovaný už niekoľko rokov narušil ako prvý Omán, keď v roku 2006 oznámil, že sa na ňom nezúčastní a v roku 2007 ho nasledoval Kuvajt. Teraz plán skomplikovali vysoké ceny ropy, ktoré sú podľa Sajjáriho predzvesťou neskoršieho prepadu, čo ovplyvní ekonomiky producentov tejto komodity.

Spoločné bankovky sa mali začať tlačiť už v roku 2010, no po nástupe novej ekonomickej situácie vo svete a výkyvov na ropnom trhu je to pre krajiny Perzského zálivu príliš problematické. Súčasťou projektu sú okrem Saudskej Arábie ešte Katar, Bahrajn a Spojené arabské emiráty.

"Vysoký rast dáva tušiť neskorší prudký pokles a my potrebujeme stabilitu a rozumné ceny," dodal guvernér.

Nový plán by mal podľa neho prebiehať v etapách tak, ako to urobila Európska únia, keď sa pripravovala na zavedenie novej meny.

Tento rok chceli štáty Perzského zálivu schváliť konečný návrh dohody o menovej únii, ako aj o založení menovej rady, ktorá bude prvým krokom k vytvoreniu spoločnej centrálnej banky. Splnenie konvergentných kritérií, medzi ktoré patrí aj nízka miera inflácie, je však do termínu takmer nemožné.

Krajiny počítali s tým, že inflácia neprekročí 2 %, no inflácia v Katare dosahuje 6 % a v Bahrajne až takmer 15 %.

Súvisiace články

Aktuálne správy