UK ekonomika sa dostala pod silné inflačné tlaky, ktoré budú znamenať stop znižovaniu sadzieb BoE

Minulotýždňový vývoj na kráľovskom páre EUR/USD sa na prvý pohľad dá komentovať ako pokojný, pretože skončil tam kde začínal v pásme 1,5400/50 EUR/USD. Na druhej strane pár počas týždňa atakoval rezistenciu 1,56 EUR/USD (utorok), odkiaľ sa vybral k supportu na 1,53 EUR/USD (štvrtok). Základom rastu EURa boli pozitívnejšie výsledky aprílových hodnôt PMI (index nákupných manažérov) sektora služieb z Nemecka a celkovej Eurozóny, na druhej strane silnú podporu zelenej bankovke poskytli negatívne výsledky ekonomických fundamentov z EU (prepad maloobchodných tržieb z EU a továrenských objednávok z Nemecka).

Naďalej však pokračujeme v tvrdení, že zelenú bankovku nepodporujú pozitívnejšie výsledky US ekonomiky, ale výrazné spomaľovanie EU ekonomiky. O to prekvapivejší bol silný jastrabí slovník prezidenta ECB Tricheta po minulotýždňovom ponechaní sadzieb ECB na nezmenenej úrovni 4%. Práve výrazné spomaľovanie EU ekonomiky malo byť impulzom pre zjemnenie silného jastrabieho slovníka ECB, ktorá je pod inflačnými tlakmi (aktuálne 3,3% Y/Y, pričom inflačné cielenie ECB je na úrovni 2% Y/Y).

Trhy však predpokladajú výraznejší obrat v rétorike ECB v druhej polovici roka, kde očakávajú znižovanie sadzby ECB na úroveň 3,5% (na konci roka 2008). Práve holubičí výhľad ECB ku koncu roka spolu s rizikom spomaľovania EU ekonomiky by mali byť základným impulzom pre strednodobý obrat na kráľovskom páre EUR/USD k levelu 1,50, s výhľadom ku koncu roka na minimá 1,44 EUR/USD.

Zelenú bankovku aktuálne podporujú i trhové predpoklady, že FED by sa mal viac zamerať na boj s infláciou, ktorá je aktuálne najväčším problémom US spotrebiteľov (aktuálne čísla aprílovej CPI sú na programe v stredu). Možná prestávka znižovania sadzieb FEDu počas júnového zasadnutia FOMC bude tlačiť pár k supportu na úrovni 1,50 EUR/USD. FED by si tak nechal priestor na dozretie výrazného holubičieho tlaku od minulého septembra (zníženie sadzieb o 3,25%) a fiškálnych stimulov.

Koniec minulého týždňa oživili výsledky obchodnej bilancie z US ekonomiky, ktorej marcové výsledky príjemne prekvapili znížením schodku na úroveň -58,2 mld. USD (predpoklad -61,2 mld. USD, posledný revidovaný nadol -61,7 mld. USD). Nízka úroveň zelenej bankovky sa tak pomaličky začína prejavovať v jemnom znižovaní deficitu obchodnej bilancie, na druhej strane vysoké úrovne ropy (priemerná marcová cena stúpla na 89,85 USD/barel z februárovej 84,76 USD/barel) ho naďalej udržujú v dohľade pri úrovni -60 mld. USD.

Pozitívnejšie výsledky marcovej obchodnej bilancie by podľa analytikov mali pridať k HDP za 1Q približne až 0,5% Q/Q, čo by tlačilo ekonomický rast zelenej bankovky za 1Q až k 1% Q/Q.

Dnešné čísla zeleného ostrova v podobe indexu cien výrobcov (PPI) potvrdili pretrvávajúce inflačné tlaky, ktoré by podľa guvernéra BoE Kinga mali v priebehu roka dosiahnuť úroveň 3% Y/Y (CPI – index spotrebiteľských cien). Vstupné ceny PPI za apríl dosiahli úroveň 23,1% Y/Y (predpoklad 21,5% Y/Y, posledný 20,1% Y/Y), výstupné ceny PPI skončili na úrovni 7,5% Y/Y (predpoklad 6,4% Y/Y, posledný 6,5% Y/Y), oba výsledky predstavujú historické maximá od začiatku sledovania oboch ukazovateľov v roku 1986!!!

Tieto čísla PPI zo zeleného ostrova potvrdili správnosť minulotýždňového rozhodnutia BoE a ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni 5%, ktorá sa asi stane po dnešných číslach PPI dlhodobejšou zastávkou pre BoE.

Silné inflačné tlaky v UK podporili kábel, ktorý sa odrazil z intradenných miním na úrovni 1,9450 GBP/USD k maximám na 1,96 GBP/USD. Kábel sa však naďalej nachádza v silnom medveďom trende spôsobenom výrazným očakávaným spomalením UK ekonomiky na 1,6% Y/Y (minimum od poslednej recesie v roku 1991/1992), základom tohto spomalenia je prepad úverového a realitného UK trhu, čo spolu s nedôverou spotrebiteľov tlačí kábel k minimám na 1,94/1,9350 GBP/USD.

Tento týždeň zelená bankovka očakáva výsledky CPI (index spotrebiteľských cien) v stredu, druhé miesto obsadili utorňajšie čísla maloobchodných tržieb z US ekonomiky a tretie miesto v dôležitosti výsledkov obsadil realitný trh v podobe začatej výstavby (piatok). EURo prinesie silného favorita v podobe štvrtkových výsledkov nemeckého HDP.

EUR/USD by sa mal naďalej pokúšať k ataku úrovne 1,53 podporený zajtrajšími pozitívnejšími výsledkami maloobchodných tržieb a stredajších CPI. Strednodobý cieľ pred júnovým zasadnutím FOMC ostáva level 1,50 EUR/USD.

Upozornenie:
CI KOMODITY, a.s. nenesie zodpovednosť za žiadnu stratu pochádzajúcu z investície založenej na akejkoľvek informácii alebo prehľade uverejnenej na stránke www.cikomodity.com/sk/eu, alebo z akéhokoľvek informačného materiálu pochádzajúceho od spoločnosti CI KOMODITY, akciová spoločnosť, obsiahnutého na našej webovej stránke www.cikomodity.com/sk/eu, alebo v e-maily od spoločnosti CI KOMODITY, akciová spoločnosť. Obsah tejto publikácie sa nesmie považovať za odporúčanie k vykonaniu obchodu s finančnými nástrojmi. Táto publikácia má len informačný charakter a považuje sa len za prostriedok náučného materiálu.Obsah tejto publikácie sa nesmie považovať za priamy alebo skrytý sľub, garanciu alebo tvrdenie spoločnosti CI KOMODITY, že klienti budú profitovať z informácii tu uverejnených alebo že s tým spojené straty môžu alebo budú limitované. Všetky informačné materiály uverejnené na našej webovej stránke neposkytujú investičné a ani osobné odporúčania k vykonaniu obchodu s finančnými nástrojmi. Obchodovanie s finančnými nástrojmi je vysoko špekulatívne a môže viesť k stratám. Táto publikácia je iba informačného charakteru, ktorá nie je odporúčaním k vykonaniu obchodu s finančnými nástrojmi a ktorý slúži len ako učebná pomôcka. Obchodovanie na základe informácii tu obsiahnutých môže viesť k stratám. Viac
©CI KOMODITY a.s. vypracoval: Valér Demjan


Súvisiace články

Aktuálne správy