Možnosti investovania peňažných prostriedkov

Veľká väčšina obyvateľov Slovenska donedávna nepoznala iné možnosti investovania voľných finančných prostriedkov ako ukladanie na účty v bankách, prípadne si niekto uzavrel životnú poistku. Všade vo svete však takéto formy investovania nie sú jediné. Kolektívne investovanie zaznamenalo v deväťdesiatych rokoch vo vyspelých krajinách prudký rozmach.

V našej krajine však kolektívne investovanie ešte nemá dlhodobú tradíciu. Vyplýva to najmä z nedostatočnej informovanosti občanov o nových formách zhodnocovania úspor, pretože získať kvalitné a dostatočné množstvo informácií je aj v súčasnosti veľmi náročné. Zostáva však len otázkou času, kedy nastane všeobecný zlom a z občana sa stane investor. Oblasť kolektívneho investovania dáva príležitosť každému, kto má záujem rozumne a po novom zhodnotiť svoje finančné prostriedky.

Zhodnocovanie v podielových fondoch sa vo viacerých smeroch odlišuje od klasických bankových produktov. Výška zhodnotenia prostriedkov v podielovom fonde nikdy nie je dopredu známa. Zhodnotenia záleží predovšetkým na úspešnosti toho ktorého portfólio managera a vhodnosti zvolenia určitej investičnej stratégie. Na druhej strane celý dosiahnutý výnos je majetkom podielnikov. V praxi to znamená, že na veľkosti majetku fondu sa prejavia tak finančné zisky ako aj straty. Z tohto pohľadu je možné investíciu do podielových fondov považovať za rizikovejšiu ako investíciu v banke, kde je výška úroku vždy známa. Väčšie riziko investícií do podielových fondov je však kompenzované vyšším očakávaným výnosom ako je to v prípade klasických bankových produktov. Vyššie výnosy sú obyčajne dosahované investíciami do takých nástrojov finančného trhu, ktoré prinášajú vyšší výnos (akcie, dlhopisy a pod). Aj pri podielových fondoch však treba odlišovať na aký segment finančného trhu sa ten ktorý fond zameriava (či peňažný, akciový, dlhopisový alebo zmiešaný).
V posledných rokoch sa na Slovensku doslova pretrhlo vrece z rôznymi spoločnosťami ponúkajúcimi občanom ako potenciálnym investorom svoje produkty. Tieto produkty sa samozrejme od seba výrazne odlišujú (mierou rizika, očakávanou výnosnosťou, dobou viazanosti) čím vytvárajú pomerne širokú paletu investičných možností pre investorov. Od pomerne tradičných produktov ako sú bankové vklady, životné poistenie cez podielové fondy a stavebné sporenie až po produkty tzv. nebankových subjektov, ktoré neraz sľubujú veľmi atraktívne zhodnotenie aktív. Tieto subjekty ponúkajú ekonomicky ťažko dosiahnuteľné výnosy. Vkladateľ si pritom neuvedomuje do akého rizika vstupuje, nakoľko je ovplyvnený nákladnou reklamou v médiách. Mnohé z týchto subjektov už skrachovali a vkladateľom neboli vyplatené ani čiastočné kompenzácie, nieto ich vklady. Na Slovensku sa vzťahuje zákon na ochranu vkladov len na neanonymné vklady v bankách.

Okrem vyššie spomenutých investičných príležitostí sú prístupné aj nasledovné možnosti: individuálne investovanie do akcií, umeleckých diel, komodít, zahraničných mien alebo finančných derivátov. Samozrejme každá investícia ale nesie so sebou určité špecifické riziká.

Škola investovania

V našej Škole investovania sa môžete nielen niečo nové naučiť, ale aj vyhrať.
Stačí postupne odpovedať na otázky, ktoré budú zverejňované spolu s novou lekciou Školy investovania.
V prípade, že na všetky odpoviete správne, postúpite na konci do žrebovania o ceny.
Hodnota výhry záleží aj od Vás, začíname na 5 000 Sk a každým novým účastníkom sa výhra zvyšuje o dalšiu korunu. Od tohto týždňa navyše každý pondelok vyžrebujeme jedného z vás, ktorí ste sa zúčastnili hry minulý týždeň a odmeníme ho hudobným CD!!!
Výšku výhry môžete priebežne sledovať tu.

Otázka na tento týždeň znie:
Na ktorý produkt sa vzťahuje zákon na ochranu vkladov?

Odpovedať na túto otázku môžete na stránke hry.
Ak však ešte nie ste zaregistrovaní na oPeniazoch.sk, musíte tak pred vstupom do hry urobiť na stránke registrácie.

Súvisiace články

Aktuálne správy