Aj budúci rok bude ťažký

Diskusia 1  Zdroj:

13. 6. 2002 - BRATISLAVA - Rok 2003 bude pre štát podobne napätý ako tento. Ministerstvo financií, ktoré zhotovilo prvú podobu verejných financií nazvanú východiská štátneho rozpočtu, priznáva, že ambícia udržať schodok 3 alebo 3,5 percenta HDP si vyžiada prehodnotenie ...

BRATISLAVA - Rok 2003 bude pre štát podobne napätý ako tento. Ministerstvo financií, ktoré zhotovilo prvú podobu verejných financií nazvanú východiská štátneho rozpočtu, priznáva, že ambícia udržať schodok 3 alebo 3,5 percenta HDP si vyžiada prehodnotenie plánovaných výdavkov na mzdy a sociálne dávky.

Kým príjmy by mali dosiahnuť 224 miliárd korún, čím prekročia tohtoročnú úroveň o 4,2 miliardy, vo výdavkoch „hrozí“ nárast až o 22 miliárd na 280 miliárd korún, bez započítania štátnych záruk a štátnych dlhopisov. „Nepriaznivá je skutočnosť, že na raste výdavkov sa nepodieľajú výdavky na infraštruktúru, resp. rozvojové projekty, ale na spotrebu: mzdy a sociálne účely,“ upozornilo ministerstvo financií.

Vôbec najvyšší nárast očakáva v mzdách v štátnej správe - o necelých 12 miliárd korún. Je to výsledok zákona o štátnej a verejnej službe. Sociálne výdavky stúpnu o 7,6 miliardy najmä kvôli sociálnym dávkam, príspevku na bývanie a rodičovskému príspevku.

Ministerstvo priznáva, že taký vysoký objem výdavkov by neumožnil dodržanie schodku 35 či 40 miliárd, čo zodpovedá úrovni 3 alebo 3,5 percenta. „Rešpektovanie tejto hranice (…) by znamenalo, že výdavky rozpočtu môžu predstavovať maximálne 260 až 265 miliárd korún,“ dodalo ministerstvo. Navrhuje aj oblasti, na ktoré sa treba zamerať pri hľadaní škrtov. Mali by sa prehodnotiť napríklad 13. platy štátnych zamestnancov, sociálne dávky, plošné rodinné prídavky či výstavba diaľnic.

Ekonómovia však vidia priestor na šetrenie aj inde. „Malo by sa začať s rušením dotácií najmä do poľnohospodárstva v rozsahu niekoľkých miliárd,“ myslí si hlavný analytik ING Bank Ján Tóth. Ďalšími možnosťami sú podľa neho zrušenie okresných úradov a zníženie počtu zamestnancov financovaných zo štátneho rozpočtu. „Plošné zmrazenie miezd a zastavenie diaľnic je technicky najjednoduchšie riešenie, a...

Celý článok si môžete prečítať tu.