BRATISLAVA – Peniaze uložené v bankách svojim majiteľom v minulom roku veľa nezarobili. Aj keď rast cien bol o niečo nižší, ako ponúkané výnosy z vkladov, po zdanení 15-percentnou daňou z úrokov občania nezarobili takmer nič. „Reálne zhodnotenie vkladov v bankách je oveľa horšie ako do roku 1999, keď zhodnotenie predstavovalo niekedy až 10 percent,“ uviedol analytik Istrobanky Marek Senkovič.
Porovnávať úroky na termínovaných vkladoch s rastom cien a služieb však podľa Senkoviča nie je až také korektné. Na zvyšovaní inflácie sa totiž podieľal najmä vysoký rast cien potravín a štátom regulovaných cien, ako je elektrina či plyn. Tieto výdavky však domácnosti neplatia z peňazí, ktoré majú uložené na termínovaných účtoch, ale zo svojich bežných príjmov. Ceny tovarov, na ktoré si ľudia väčšinou šetria, ako sú napríklad dovolenky, elektronika či auto, vzrástli v minulom roku menej, ako inflácia. „Pri porovnávaní rastu inflácie a úrokov v bankách by sa teda mal vylúčiť vplyv rastu bežných výdavkov,“ skonštatoval.
Podľa Senkoviča je však dôležité, aby ľudia nestratili dôveru v úspory. „Ak budú menej sporiť, menej sa bude aj investovať. Väčšia spotreba môže viesť aj k zvýšenému dovozu výrobkov zo zahraničia, čo by pri súčasnom vysokom dovoze nebolo dobre,“ uviedol. Negatívny vplyv na výšku vkladov má aj zdanenie úrokov. „V podstate ide o dvojité zdanenie. Ak si totiž usporíme časť zo mzdy, z ušetrenej s…
Celý článok si môžete prečítať tu.