Ukrajina chce, aby boli veľké banky stíhané za vojnové zločiny

Diskusia 25  
Ukrajina chce, aby boli veľké banky stíhané za vojnové zločiny
Zdroj: CNBC
Foto: TASR/AP


26. 7. 2022 - Veľké americké a európske banky by mali byť stíhané za „spáchanie vojnových zločinov“ za financovanie ruského režimu, tvrdí hlavný poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleg Ustenko. Podľa neho je ukrajinská vláda presvedčená, že banky ako JPMorgan, HSBC a Citi napomáhajú vojnovému úsiliu Kremľa na Ukrajine, prostredníctvom financovania spoločností, ktoré obchodujú s ropou s Ruskom. 

Každý, kto financuje týchto vojnových zločincov, ktorí robia tieto hrozné veci na Ukrajine, sa podľa našej logiky tiež dopúšťa vojnových zločinov,” povedal v Oleg Ustenko pre CNBC. Na priamu otázku, či by bol za to, aby boli tieto banky stíhané za vojnové zločiny, Ustenko odpovedal: „Presne tak.”

Ustenko vyjadrenia boli reakciou na správu Financial Times z minulého týždňa, v ktorej sa uvádzalo, že ukrajinská vláda napísala šéfom amerických a európskych bánk – ako napríklad Jamiemu Dimonovi z JPMorgan a Noelovi Quinnovi z HSBC –, aby prerušili vzťahy so skupinami, ktoré obchodujú s ruskou sopou. V listoch, ktoré videl FT, Ustenko napísal bankárom, aby prerušili financovanie podnikov, ktoré obchodujú s ruskou ropou a predávajú akcie Gazpromu a Rosneftu, dvom ruským štátom podporovaným ropným a plynárenským spoločnostiam. Podľa FT listy obviňovali Citigroup a Credit Agricole z „predlžovania“ vojny poskytovaním financií spoločnostiam, ktoré dodávajú ruskú ropu. Listy tiež údajne varovali banky, že po skončení vojny sa nebudú môcť zúčastniť na obnove Ukrajiny.

Ukrajinská vláda zhromažďuje všetky dôkazy, aby ich mohla poslať Medzinárodnému trestnému súdu, povedal Ustenko pre CNBC. „Zhromažďujeme všetky tieto informácie” o spoločnostiach, ktoré financujú Rusko, povedal. „Naše ministerstvo spravodlivosti a naša bezpečnostná služba Ukrajiny zbierajú informácie, ktoré budú neskôr odovzdané Medzinárodnému trestnému súdu,“ dodal.

Nie je to prvýkrát, čo Ukrajina prenasleduje západné spoločnosti za obchodné styky s Ruskom. V marci vláda veľmi kritizovala veľké ropné spoločnosti za to, že stále obchodujú s Ruskom, a varovala, že niektoré z týchto firiem sa môžu ocitnúť na nesprávnej strane histórie. Ustenko povedal, že vojna si od začiatku ruskej invázie 24. februára vybrala značnú daň na ukrajinskej ekonomike. „V súčasnosti očakávame, že ukrajinská ekonomika vykáže pokles na úrovni okolo 35-40 %, čo je obrovský pokles.“ Povedal, že pokles bol spôsobený tým, že takmer 50 % podnikov „teraz nefunguje alebo nie je schopných fungovať na plnú kapacitu“.

„Keď ekonomika klesá, znižujú sa aj rozpočtové príjmy. Dôvodom je opäť ruská invázia,“ dodal.