Švajčiarska národná banka nečakane zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu

Diskusia 2  Zdroj: TASR

16. 6. 2022 - Švajčiarska národná banka (SNB) vo štvrtok nečakane zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu. Snaží sa tak bojovať proti inflačným tlakom.

Švajčiarska národná banka (SNB) vo štvrtok nečakane zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu. Snaží sa tak bojovať proti inflačným tlakom. TASR o tom informuje na základe správy RTTNews.

SNB zvýšila základnú úrokovú sadzbu na netermínované vklady o pol percentuálneho bodu na -0,25 % z -0,75 %.

"Nie je možné vylúčiť, že v dohľadnej dobe bude potrebné ďalšie zvyšovanie základnej úrokovej sadzby SNB na stabilizáciu inflácie v pásme zodpovedajúcom cenovej stabilite v strednodobom časovom horizonte," uviedla banka vo vyhlásení.

Banka vyhlásila tiež, že bude aktívne pôsobiť na devízovom trhu podľa potreby.

Centrálna banka upravila aj prahový faktor na výpočet výšky vkladov bánk v SNB oslobodených od záporného úroku.

SNB zároveň revidovala smerom nahor svoju prognózu inflácie s odvolaním sa na globálne faktory. Svoj odhad priemernej inflácie v tomto roku zvýšila na 2,8 % z 2,1 %, v nasledujúcom roku 2023 na 1,9 % z 0,9 % a v roku 2024 na 1,6 % z predchádzajúcemu výhľadu 0,9 %.

Vojna na Ukrajine mala zatiaľ pomerne malý nepriaznivý vplyv na ekonomickú aktivitu vo Švajčiarsku. SNB predpovedá v roku 2022 rast ekonomiky o približne 2,5 %.

Pokiaľ ide o trh s nehnuteľnosťami, banka uviedla, že ceny hypotekárnych úverov a nehnuteľností na bývanie v uplynulých štvrťrokoch ďalej rástli. SNB bude naďalej pozorne sledovať vývoj na hypotekárnom a realitnom trhu.