Mitch McConnell vyzval Nemecko na zastavenie projektu Nord Stream 2

Diskusia 1  Zdroj: TASR

13. 1. 2022 - Šéf republikánov v Senáte Mitch McConnell vyzval nemeckú vládu, aby zrušila kontroverzný projekt plynovod Nord Stream 2 (Severný prúd 2).

Šéf republikánov v Senáte Mitch McConnell vyzval nemeckú vládu, aby zrušila kontroverzný projekt plynovod Nord Stream 2 (Severný prúd 2).

"Nemecká vláda mala projekt už dávno zastaviť," uviedol McConnell vo štvrtok v Senáte. "Berlín ešte stále môže urobiť správne rozhodnutie."

McConnell tiež vyzval demokratov a prezidenta Joea Bidena, aby podporili návrh republikánskeho senátora Teda Cruza týkajúci sa sprísnenia sankcií pre projekt. Aj ukrajinská kríza podľa neho ukázala, že cieľom týchto sankcií nie vraziť klin medzi európske krajiny. "Ten plynovod je tým klinom."

Cieľom ruského prezidenta Vladimira Putina je oddelenia Ukrajiny od Európy a zvýšenie závislosti Európy od ruského plynu. "Môžeme Putinovi poslať jasné varovanie, že mu nedovolíme zneužívať energiu ako zbraň."

Nord Stream 2 má prepravovať ruský plyn priamo do Nemecka. Plynovod s celkovou dĺžkou 1230 km a dvomi vedeniami je už dokončený, ale ešte stále sa nedostal do prevádzky.

Demokratická senátorka Jeanne Shaheen, ktorá je takisto odporkyňou projektu Nord Stream 2, vyzvala senátorov, aby nepodporili Cruzov návrh na sprísnenie sankcií. "Vrazíme tým klin medzi nás a našich spojencov, predovšetkým medzi Spojené štáty a Nemecko v čase, keď si to nemôžeme dovoliť."

Podľa ďalšieho demokrata Chrisa Murphyho by bolo sprísnenie sankcií "darom pre Vladimira Putina, pretože by bolo signálom rozštiepenia v čase, keď musíme držať spolu".