JP Morgan verí vakcínam: Pandémia sa budúci rok skončí a globálna ekonomika sa zotaví

Diskusia 3  
JP Morgan verí vakcínam: Pandémia sa budúci rok skončí a globálna ekonomika sa zotaví
Zdroj: ČTK
Foto: SITA/AP


8. 12. 2021 - Pandémia covid-19 budúci rok skončí a svetová ekonomika sa úplne zotaví. Vo svojom výhľade na rok 2022 to dnes uviedla americká investičná banka JP Morgan. Nové vakcíny a lieky podľa nej povedú k silnému cyklickému oživeniu, návratu globálnej mobility ak uvoľneniu zadržaného dopytu zo strany spotrebiteľov.

Banka očakáva, že hlavný akciový index S&P 500, ktorý združuje 500 firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou obchodovaných na amerických akciových trhoch, vzrastie o takmer osem percent na 5050 bodov. 

Akcie rozvíjajúcich sa trhov podľa banky vykážu rast o 18 percent. 

Pri výnosoch desaťročných amerických štátnych dlhopisov, ktoré sú kľúčovým ukazovateľom výpožičných nákladov vo svete, JP Morgan očakáva do konca budúceho roka vzostup na 2,25 percenta.
„Podľa nášho názoru bude rok 2022 rokom úplného globálneho zotavenia, ukončenia pandémie a návratu k normálnym ekonomickým a trhovým podmienkam, ktoré sme mali pred vypuknutím covidu-19,“ povedal za banku jej hlavný analytik pre globálne trhy Marko Kolanovic. Ten sa podieľa aj na vedení globálneho výskumu.