Agentúra S&P počíta s krachom čínskeho developera China Evergrande

Pridajte názor  Zdroj: TASR

21. 11. 2021 - Vysoko zadlžená čínska developerská skupina China Evergrande zrejme zbankrotuje, keďže v postate prišla o svoj hlavný biznis, uviedli analytici agentúry S&P Global Ratings.

Vysoko zadlžená čínska developerská skupina China Evergrande zrejme zbankrotuje, keďže v postate prišla o svoj hlavný biznis, uviedli analytici agentúry S&P Global Ratings.

Evergrande bola v minulom roku z hľadiska tržieb druhým najväčším čínskym developerom. Spoločnosť predávala apartmány spotrebiteľov pred dokončením, aby generovala kapitál pre nové projekty. Dostala sa však do problémov s financovaním dlhu. Aj napriek tomu, že skupina zatiaľ dokázala predávať aktíva a včas vyrovnávala splátky, podľa štvrtkovej (18. 11.) správy S&P ju jej "obrovský dlh dobehne".

"Firma stratila schopnosť predávať nové rezidenčné nehnuteľnosti, čo znamená, že jej hlavný biznis model je nefunkčný. Preto je plné splatenie jej dlhu nepravdepodobné," uviedla S&P. "Stále si myslíme, že platobná neschopnosť Evergrande je vysoko pravdepodobná."

Zatiaľ sa skupine darilo na poslednú chvíľu uhrádzať splátky. Podľa analytikov však Evergrande čaká väčší test v marci a apríli budúceho roka, keď bude musieť zaplatiť 3,5 miliardy USD z dolárových dlhopisov.

S&P však nepočíta s neriadeným bankrotom. "Myslíme si, že vláda chce kontrolovanú likvidáciu Evergrande alebo riadenú reštrukturalizáciu dlhu," uvádza sa v správe ratingovej agentúry. "Úrady chcú maximalizovať dokončený počet nehnuteľností, ktoré Evergrande už predala, aby ochránila záujmy tých, ktorí si nehnuteľnosti kúpili, aby skupina vo veľkej miere vyplatila dodávateľov a ďalšie malé firmy."