Akcie Evergrande sa vo štvrtok prepadli o 12,5 %

Pridajte názor  
Akcie Evergrande sa vo štvrtok prepadli o 12,5 %
Zdroj: TASR
Foto: TASR/AP


21. 10. 2021 - Vo štvrtok sa obnovilo obchodovanie s akciami čínskej developerskej skupiny Evergrande, ktoré pokračovali v prudkom oslabovaní. Akcie skupiny v Hongkongu klesli o 12,5 %. Od začiatku roka sa už prepadli už o viac než 80 %.

Predaj väčšinového podielu v divízii správy nehnuteľností spoločnosti Hopson Development Holdings totiž stroskotal. Akcie Hopson vo štvrtok uzavreli s plusom 7,6 % a akcie Evergrande Property Services klesli o 8 %.

Predaj väčšinového podielu v divízii Evergrande Property Services mohol dať skupine sužovanej masívnymi dlhmi priestor na nadýchnutie. Evergrande však v stredu (20. 10.) oznámila, že predaj sa neuskutoční.

Obchodovanie s akciami Hopson a Evergrande sa pozastavilo 4. októbra a vo štvrtok sa opäť obnovilo. Evergrande je považovaná za najzadlženejšiu developerskú skupinu na svete. Urgentne potrebuje získať peniaze, aby mohla včas zaplatiť bankám, dodávateľom a majiteľom dlhopisov. Viacero expertov sa obáva, že prípadný pád Evergrande môže negatívne ovplyvniť celú čínsku ekonomiku.

Cez víkend sa skončí 30-dňové tolerančné obdobie na splátku úrokov v objeme 83,5 milióna USD (71,8 milióna eur) z dolárových dlhopisov, ktorá mala byť uhradená 23. septembra. To znamená, že skupine bezprostredne hrozí platobná neschopnosť.