Flash analýza: Inflácia je najvyššia za posledných takmer 10 rokov

Diskusia 2  
Flash analýza: Inflácia je najvyššia za posledných takmer 10 rokov
Zdroj: 365bank
Foto: getty images


14. 10. 2021 - Inflácia naďalej zrýchľuje a v septembri dosiahla medziročný rast až o 4,6 %. Aktuálne teda dosahujeme najvyšší rast cien za posledných takmer 10 rokov.  Pod rast inflácie sa výrane podpísali hlavne drahšie potraviny. Okrem nich ťahali infláciu smerom nahor aj vyššie ceny ropy, ceny v reštauráciach a najnovšie sa pridalo aj drahšie školské stravovanie, keďže štát zmenil systém financovania obedov na školách. No a zabudnúť nemôžeme ani na drahšie bývanie a tabakové výrobky. 

Čo všetko nás vychádza drahšie ako vlani?
V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška v septembri najrýchlejšie rástli ceny v reštauráciách a hoteloch (až o 11,8 %), čo súvisí aj so zdražovaním potravín, ale premietajú sa sem aj výrazne vyššie ceny za obedy v školských jedálňach. Došlo totiž k zmenám vo financovaní obedov na školách zo strany štátu. Ceny v doprave sa zvýšili podobne, až o 11,6 %, v rámci toho pohoné látky sú medziročne drahšie až o 24,5 %. Podpisuje sa pod to zdražovanie ropy na svetovom trhu. Tretí najrýchlejší rast dosiahol v septembri alkohol, tabak a tabakové výrobky (o 7,8 %) kvôli zvýšeniu spotrebnej dane z tabaku. 

Najväčšiu časť z nášho rodinného rozpočtu odčerpávajú každý mesiac potraviny a bývanie. Ceny za bývanie a energie boli v september o 2,6 % vyššie ako pred rokom a smerom nahor sú ťahané silným rastom cien stavebných materiálov. Aktuálna surovinová kríza vo svete totiž spôsobuje výrazné zdražovanie nedostatkového tovaru vrátane stavebných materiálov. Rast cien bývania zmierňujú medziročne lacnejšie energie (regulované ceny plynu, elektriny). Od budúceho roka to ale budú práve energie, ktoré budú hnať infláciu smerom hore. 

No a potraviny boli v septembri medziročne drahšie až o 4,2 %, čo je najvyššia úroveň od mája 2020. Tempo ich cenového rastu výrazne zrýchľuje už štvrtý mesiac po sebe. Spomedzi potravín najvýraznejšie v septembri zdražovala zelenina, ovocie a mäso. Viac si ale priplácame aj za chlieb a pečivo, mlieko a mliečne výrobky a tiež za vajíčka.

Ani jedna položka spotrebného koša v rámci CPI inflácie nás v septembri nevychádzala lacnejšie ako vlani, všetko bolo medziročne drahšie. Pod rast cien tovarov aj služieb sa podpisuje vo veľkej miere surovinová kríza, ktorá tlačí nahor ceny čipov, plastov, kovov a plechov, stavebných materiálov, ale aj dreva a papiera.  

Ako sa vyvíjajú ceny potravín vo svete?
Svetové ceny potravín v septembri opäť medzimesačne vzrástli, oproti augustu sa zvýšili o 1,2 %. A v medziročnom porovnaní sú ceny potravín vo svete v priemere vyššie až o 33 %. Vyplýva to z Indexu cien potravín FAO, ktorý zostavuje Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a zahŕňa ceny obilnín, olejov, cukru, mliečnych výrobov a mäsa. 

Smerom hore boli svetové ceny potravín v septembri ťahané hlavne výrazným zdražovaním obilnín a rastlinných olejov. Rástli ale aj ceny cukru a mlieka, ceny mäsa boli stabilné.

Ceny obilnín sa v septembri oproti augustu zvýšili o zhruba 2 %, v medziročnom porovnaní sú obilniny drahšie v priemere až o 27 %. Najvýraznejšie vzrástli ceny pšenice (medziročne o 41 %). Smerom nahor ale mieri aj jačmeň, ryža aj kukurica. 

Rastlinné oleje medzimesačne zdraželi o 1,6 %, medziročne sú ale drahšie až o 60 %. Rast je spôsobený hlavne vyššími cenami palmového a repkového oleja. Palmový olej je na svojich 10-ročných maximách, a to hlavne kvôlli obavám z nedostatočnej produkcie v Malajzii. 

K medzimesačnému cenovému rastu došlo v septembri aj v prípade mliečnych výrobkov, a to o 1,5 %. Oproti minulému roku je mlieko a mliečne výrobky drahšie o cca 15 %. V septembri sa oproti augustu zvyšovali hlavne ceny masla a sušeného mlieka. Spôsobené je to hlavne silným dopytom a zníženým exportom z Európy. 

Ceny mäsa v medzimesačnom porovnaní stagnovali, medziročne sú ale vyššie o cca 26 %. Smerom nahor mierilo hovädzie aj jahňacie mäso, pod čo sa podpisuje hlavne vysoký dopyt. Naopak, hydinové aj bravčové mäso mierne pokleslo.

Ceny cukru sa oproti augustu zvýšili len mierne, oproti vlaňajšku sú ale vyššie až o 53 %. Cukor zdražuje hlavne kvôli slabej úrode cukrovej trstiny v Brazílii, ktorá je najväčším svetovým exportérom. 

Flash analýza: Inflácia je najvyššia za posledných takmer 10 rokov

Pod rastúce ceny potravín vo svete sa podpisuje horšia úroda v dôležitých producentských krajinách, ale aj pandémia, ktorá spôsobila problémy pestovateľom aj výrobcom. Mnohí z nich bojovali s nedostatkom zamestnancov kvôli chorobe či karanténe a narušená bola aj medzinárodná preprava. No a po ústupe pandémie došlo k výraznému rastu dopytu. Drahšia ropa a náklady na prepravu taktiež tlačia ceny potravín nahor. No a do tretice sú to aj aktuálne rastúce ceny energií, ktoré taktiež vstupujú do výroby a teda aj do cien potravín.

Vzhľadom na vývoj vo svete predpokladáme, že ceny potravín budú rásť aj v našich obchodoch.  Na jeseň a v zime sa ich tempo rastu môže pohybovať v rozmedzí 4 až 6 %. 

Akú infláciu očakávame?
Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u ná vysoká a bude rásť tempom okolo 4 až 5 %. Smerom nahor ju budú tlačiť hlavne vyššie ceny výrobných vstupov, stavebných materiálov, benzínu, agrokomodít a potravín. Počas jesenných mesiacov bude ale karty miešať aj tretia vlna pandémie a jej dopad na ekonomiku. To môže pôsobiť naopak brzdiaco na infláciu. 


Autorkou je Jana Glasová, analytička 365.bank