Čínske úrady požiadali miestne vlády, aby sa pripravili na možný pád Evergrande

Pridajte názor  Zdroj: TASR

23. 9. 2021 - Čínske úrady požiadali miestne vlády, aby sa pripravili na možný pád zadlženej developerskej skupiny China Evergrande.

Čínske úrady požiadali miestne vlády, aby sa pripravili na možný pád zadlženej developerskej skupiny China Evergrande. Informoval o tom vo štvrtok americký denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na zdroje z vlád oboznámené so situáciou.

Podľa nich cieľom tohto kroku je "pripravenosť na možnú búrku". Miestne vládne agentúry a štátne podniky dostali pokyn zasiahnuť len na poslednú chvíľu, ak by skupina Evergrande nedokázala vyriešiť svoje problémy sama, napísal WSJ.

Miestne vlády majú za úlohu predchádzať nepokojom a snažiť sa zabrániť, aby problémy Evergrande nezasiahli aj kupcov nehnuteľností a širšiu ekonomiku.

Druhý najväčší čínsky developer má vo štvrtok splatiť úroky z dlhopisov vo výške 83,5 milióna USD (71,28 milióna eur) a na budúci týždeň 29. septembra úroky z ďalšieho dlhopisu vo výške 47,5 milióna USD.

V stredu (22. 9.) sa Evergrande dohodol s domácimi držiteľmi svojho dlhopisu na splatení úrokov. A zároveň čínska centrálna banka vložila do bankového systému hotovosť, čím dočasne upokojila obavy z bezprostredného šírenia "nákazy", pretože oneskorenie platieb by mohlo vyvolať tzv. domino efekt v ekonomike. Veľa čínskych finančných inštitúcií je totiž spojených s Evergrande prostredníctvom priamych pôžičiek a nepriamych holdingov.