Americká ekonomika porastie rýchlejšie. Týždeň vo svete

Pridajte názor  
Americká ekonomika porastie rýchlejšie. Týždeň vo svete
Zdroj: across
Foto: shutterstock


21. 6. 2021 - Nové projekcie ekonomického rastu naznačili rýchlejšie zotavovanie americkej ekonomiky. Napriek vyššej inflácii centrálna banka nemení súčasné nastavenie menovej politiky a sústredí sa na dosiahnutie plnej zamestnanosti.

Projekcie sa zlepšili
Oproti marcu sa posunuli očakávania rastu o 1 % nahor. HDP pre rok 2021 sa odhadovalo na úrovni 6 % v marci, teraz je to 7 %. Inflácia sa čakala na 2,2 %, predpoklady však hovoria o 3 % pre tento rok. Ekonomické projekcie sa výraznejšie zlepšili. Analytici sa na základe ekonomického výhľadu prikláňajú k skoršiemu rastu sadzieb ako v marci tohto roka. Prvé zvýšenie by mohlo nastať koncom roka 2022, respektíve začiatkom roka 2023. Fed nie je naďalej spokojný s trhom práce. Je na ňom veľa voľných pracovných miest a množstvo ľudí hľadajúcich zamestnanie. Do septembra má pätnástim miliónom Američanov vypršať poistenie v nezamestnanosti. Fed preto očakáva silnejší rast novovytvorených pracovných miest počas leta. Počíta s tým, že inflácia bude vyššia po dlhšiu dobu. Efekty na infláciu (otvorenie ekonomiky – rast spotreby, narušenie dodávateľských reťazcov, rast cien komodít) by mali v druhej polovici roka mierne ochladnúť. V reakcii na zasadnutie centrálnej banky sme videli pokles amerických akcií a dlhopisov. Dôvodom je skoršie zvyšovanie sadzieb, ktoré značí uťahovanie kohútikov, menej peňazí v ekonomike a menší dopyt zo strany centrálnej banky po štátnych dlhopisoch. Z dlhodobého hľadiska sú to však pozitívne správy, keďže ekonomika sa zotavuje rýchlejšie, ako si centrálna banka myslela v marci.

Americká ekonomika porastie rýchlejšie. Týždeň vo svete
 
El Salvádor prijal bitcoin ako platidlo
Krajina v Strednej Amerike – Salvádor – prijala ako prvá bitcoin za oficiálne uzákonené platidlo. Štát má 6,5 mil. obyvateľov a ďalších 2,5 mil. žije v zahraničí, prevažne v Spojených štátoch, a posiela peniaze domov rodinám. Obnos týchto prevodov činí ročne 20 % z celkového HDP krajiny a je v približnom objeme 4 mld. USD. Treba zdôrazniť, že v Salvádore nemá veľká časť obyvateľstva ani internetové pripojenie či smartfóny a je teda otázne, ako bude platby v bitcoine realizovať. Až 70 % obyvateľov dokonca nevlastní bankový účet. Najčastejšie sa na prevody využívajú služby Western Union – kedy rodinný príslušník z USA posiela hotovosť domov do Salvádoru, kde si ich rodina na pobočke vyzdvihne prostredníctvom šeku. Takéto prevody so sebou nesú vysoké transakčné poplatky. Prezident Nayib Bukele prijatím bitcoinu predpokladá, že sa platby zjednodušia a zlacnejú. Zákon akceptujúci bitcoin ako platidlo ukladá povinnosť prijímať ho každému, kto má na to technické vybavenie. A tak si môže zákazník vybrať, čím bude platiť. Krajina dokonca oslobodila najznámejšiu virtuálnu menu o dane zo zisku a ak ste vlastníkom aspoň 3 bitcoinov, môžete získať Salvádorské občianstvo. Ide o snahu prilákať bitcoinových nadšencov a investorov. Vláda dokonca ponúka takýmto investorom na predaj pozemky na pláži za zvýhodnenú cenu. Jednoduchšie by bolo, ak by sa dobudovala internetová infraštruktúra a každý mal možnosť otvoriť si bankový účet. Prevod 5 000 USD z účtu na účet vo Western Union by prostredníctvom bankového prevodu stál len 1 %.

Americká ekonomika porastie rýchlejšie. Týždeň vo svete  

Čaká nás pokojný týždeň
Po dvoch nabitých týždňoch, kedy zasadali centrálne banky, prichádza čas oddýchnuť si od makroekonomických dát. Nový týždeň prinesie len málo kľúčových výsledkov. Uvidíme čísla amerického HDP za 1Q, pri ktorých analytici očakávajú výsledok na úrovni 6,4 % vs. 4,3 % minulý kvartál.


Americká ekonomika porastie rýchlejšie. Týždeň vo svete