Digitálne meny budúcnosti: bitcoin je dedollarizácia, ethereum DeFinancializácia

Diskusia 3  
Digitálne meny budúcnosti: bitcoin je dedollarizácia, ethereum DeFinancializácia
Zdroj: BombThrower
Foto: getty images


15. 6. 2021 - Na konci 90-tych rokov sa hovorilo o internete, ako o asteroide, ktorý ničivou silou zasiahne telekomunikácie a tradičné médiá. Dnes naopak sektor tradičných inštitucionálnych financií nevidí, že je na obzore ďalší asteroid, a ten mieri priamo naň.

O bitcoine už počul takmer každý. Môžu sa sním spájať kladné alebo záporné názory, všetko je otázkou sentimentu, od nadšenia až po odmietnutie. Vo svete falošných správ nie je jednoduché sa zorientovať, tobôž ak ide o kryptomeny. Anglická skratka FUD (strach, neistota a pochybnosti) je pojmom prebratým kryptokomunitou z iných investičných kontextov, s cieľom odsúdiť to, čo priaznivci vidia ako úmyselné šírenie dezinformácií. Vidíme, ako sa Rusko hodlá zbaviť dolárových aktív. Počuli sme, ako Charlie  Munger trúsi takmer detinsky naivné poznámky o kryptomene, napriek tomu Berkshire Hathaway investuje do jednej z najviac bitcoin friendly bánk na svete (500 milliónov USD do Nubank). A potom je tu Salvádor, ako prvá krajina na svete, ktorá urobila z bitcoinu zákonné platidlo.  Čoraz viac ľudí prichádza na to, že kryptomeny sa z našich životov tak ľahko nevytratia.

V dávnych časoch mali dlhopisy a akcie inverznú koreláciu. Dlhopisy držali vaše portfólio nad vodou, keď ekonomika narazila a akcie klesli. Možno to dnes znie neuveriteľne, ale áno, za starých čias mohli akcie zažívať medvedie trhy, niekedy aj mesiace alebo dokonca celé roky. Všeobecným odporúčaním bolo, aby vaše portfólio bolo mixom akcií a dlhopisov. Podľa niektorých všeobecných pravidiel v pomere 60/40, čo sa upravuje podľa veku, tolerancie rizika atď. Dnes sa dostávame do sveta, kedy budú bitcoiny a ethereum plniť úlohy, ktoré kedysi tradične zastávali dlhopisy a akcie.

Nové rozdelenie portfólia 60/40 už nebude pomerom akcií k dlhopisom, ale bitcoinu k etheru. Alebo naopak. Nech už ide o akékoľvek tolerovanie rizika a investičné ciele. Podcast Bankless sa vo viac ako jednej epizóde venuje porovnaniu bitcoinu s ethereom, aj z hľadiska vyskladania krypto portfólia. V podstate je to o tom, že bitcoin volíte ak chcete zaujať medvedí trend voči spoločnosti a ethereum, ak býčí. 

Digitálne meny budúcnosti: bitcoin je dedollarizácia, ethereum DeFinancializácia

Základnou tézou tohto kryptokapitalistického pohľadu je, že bitcoin bude stáť za každým prevodom bohatstva. Mnoho bitcoinerov si myslí, že ak práve toto kryptoaktívum je „digitálnym zlatom“.  To by znamenalo určitý príliv finančných prostriedkov z trhu so zlatom s hodnotou 10 biliónov dolárov. Príliv peňazí do bitcoinových fondov ale asi nebude pochádzať zo zlata. Možno niektorí držitelia zlata v krátkodobom horizonte naskočia na bitcoinovú vlnu, ako tomu bolo v prípade posledného cyklu poklesu ceny. Príliv do bitcoinu však bude do veľkej miery pochádzať z viac ako desaťkrát väčšieho trhu s dlhopismi. Nie zlato a 10 biliónov, ale 120 biliónov, z toho dlhopisy za 20 biliónov už prinášajú negatívne výnosy („riziko bez návratnosti“). Jednoduchý program požičiavania bitcoinov na inštitucionálnej úrovni, prinesie 400 bázických bodov a to bez započítania cenového zhodnotenia. 

A potom je tu ešte aj ďalší trh so 100 biliónmi plus jeho hodnotou. Je to únik aktív z tradičného bankového systému do etherea a DeFi. DeFi je skratkou pre decentralizované financovanie, čo je experimentálna forma financovania, ktorá sa nespolieha na tradičných sprostredkovateľov, ako sú maklérske spoločnosti, burzy alebo banky, a namiesto toho využíva inteligentné zmluvy, zakotvené v blockchaine. Ale dá sa na DeFi pozerať aj ako na aktívum, slúžiace na odfinancovanie. V DeFi môžu peniaze získavať inteligenciu a hodnotu, a tokenizované aktíva časom zvyšovať svoju  kúpnu silu. Je to prostredie v ktorom sú tí, čo sporia, odmeňovaní a nie penalizovaní. V DeFi je možná tvorba kapitálu.

Väčšina inštitúcií k takejto transformácii nepristúpi. Radšej bude akceptovať myšlienku digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC), ktoré, ako sa píše v Manifeste kryptokapitalizmu, budú postavené na znemožnenie tvorby úspor či kapitálu a budú len medovým motúzom popod fúzy masám, ktoré si nimi nechajú obmedziť svoj ekonomický život. Ľudia sú už unavení z návštev pobočiek bánk a negatívnych skúseností s finančným sektorom a práve tento druh inštitucionálnej letargie je motorom pre DeFi. Jedným z dôvodov, prečo sú ľudia skeptickí voči kryptomene a klamú seba samých je, že ide o nejaký prechodný výstrelok v podobe ponziho schémy, je to, že sa to všetko zomlelo až príliš rýchlo. Úplne tomu nerozumejú. Mali by sa ale pripraviť aj na takú možnosť, že bitcoin doslova zožerie dlhopisový trh a bude útočikom pre tých, ktorí zutekajú z fiat mien. Stane sa tým digitálnym zlatom alebo ekvivalentom dlhopisu v krypto portfóliu. Ethereum začne búrať finančné inštitúcie a pravdepodobne bude v prvej línii proti CBDC. CBDC budú peniaze centrálnych bánk, ktoré získate a utratíte. Dokážete ich použiť na jednorazové veci, ak to bude algoritmicky povolené a nebude vám prekážať, že vás niekto prostredníctvom nákupu sleduje.