Najdôležitejšie správy TASR zo slovenskej ekonomiky

Pridajte názor  Zdroj: TASR

15. 5. 2021 - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 19.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 19. týždni 2021:Bratislava 10. mája - Priemyselná produkcia SR v marci tohto roka medziročne vzrástla o 24,5 %. Od roku 2009 zaznamenal slovenský priemysel viac ako 20-percentný rast len v máji 2010, keď sa firmy so sídlom na Slovensku začali zotavovať z účinkov globálnej finančnej krízy. Minulý rok v marci klesla priemyselná produkcia o 19,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.Bratislava 11. mája - Národná rada (NR) SR v utorok opätovne schválila zákon o ochrane hospodárskej súťaže, ktorý snemovni vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Plénum neprijalo pripomienku hlavy štátu. Tá odporúčala zákon schváliť so zmenami, ktoré vypúšťajú sporné úpravy v kompetenčnom zákone.Brusel 12. mája - Slovensko by malo v roku 2021 dosiahnuť rast hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 4,8 percent. Rast v roku 2022 by mal byť 5,2-percentný. Vyplýva to z aktuálnych jarných hospodárskych prognóz, ktoré v stredu zverejnila Európska komisia (EK).Bratislava 12. mája – Vládna koalícia predstavila vlastný návrh pomoci rodinám. Oznámila to na tlačovej konferencii počas stredajšieho rokovania vlády. Premiér Eduard Heger (OĽANO) vyhlásil, že rodiny v núdzi dostanú 333 eur na jedno dieťa.Bratislava 12. mája - Celkové výdavky štátneho rozpočtu majú byť tento rok vyššie o 3,389 miliardy eur. Namiesto pôvodne plánovaných 23,9 miliardy eur by tak mali dosiahnuť 27,3 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnom rozpočte na rok 2021, ktorú na rokovanie vlády predložilo Ministerstvo financií (MF) SR. Kabinet navrhol parlamentu prerokovať ho v skrátenom legislatívnom konaní.

V rovnakej miere sa má zvýšiť aj plánovaný schodok rozpočtu, z necelých 8,1 miliardy eur na vyše 11,4 miliardy eur. V návrhu sa zvyšuje rezerva na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19 o 2,404 miliardy eur. Na krytie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu vyčleňuje rezort financií dodatočných 984 miliónov eur.Bratislava 12. mája – Na veľkú schému pomoci pre cestovný ruch v súvislosti so zmierňovaním dosahov pandémie nového koronavírusu bude vyčlenených 37,25 milióna eur. Návrh na zabezpečenie finančných prostriedkov, ktorý predložil minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina), v stredu schválila vláda. Na pomoc podnikov v odvetví cestovného ruchu už funguje schéma minimálnej pomoci, na jej financovanie sú určené prostriedky vo výške takmer 222 miliónov eur.Bratislava 12. mája – Harmonogram prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR v stredu vláda vzala na vedomie. Počíta s investíciami do ciest v objeme 0,8 % HDP ročne. Nadväzuje na vládou už schválený materiál o prioritách vo výstavbe cestnej infraštruktúry. Najbližšie tri, štyri roky sa podľa ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) pravdepodobne do výstavby nedostanú nové úseky.Bratislava 13. mája - Okruh skutkových podstát neprimeraných podmienok v obchode s potravinami sa rozšíri, zakotví sa cezhraničná spolupráca ministerstva pôdohospodárstva s orgánmi presadzovania práva v ostatných členských štátoch EÚ a Európskou komisiou. Novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami vo štvrtok schválilo plénum parlamentu. Právnou normou sa zabezpečuje transpozícia eurosmernice o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci.Bratislava 13. mája – Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR vo štvrtok vydal povolenie na uvádzanie 3. bloku jadrovej elektrárne (JE) Mochovce do prevádzky. Zároveň vydal súvisiace povolenia na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom a na predčasné užívanie stavby.Bratislava 14. mája - Niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie budú môcť byť prijaté nielen v núdzovom alebo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii. Vyplýva to z novely zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú v piatok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Legislatíva umožní zachovať väčšinu opatrení hospodárskej mobilizácie aj v prípade, že by sa núdzový stav skončil. Plénum o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Ešte v ten deň novelu podpísala prezidentka a vláda následne rozhodla o ukončení núdzového stavu na Slovensku.