Memečko Dogecoin rastie po tweete Elona Muska

Diskusia 2  
Memečko Dogecoin rastie po tweete Elona Muska
Zdroj: CNBC
Foto: SITA/AP


14. 5. 2021 - Cena dogecoinu začiatkom piatka vzrástla až na 56 centov, vyplýva z údajov Coin Metrics. Elon Musk tweetol, že pracuje s vývojármi dogecoinov na zlepšení efektívnosti transakcií. Kryptoburza Coinbase vo štvrtok uviedla, že v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch zaradí do ponuky aj dogecoin.

V stredu generálny riaditeľ spoločnosti Tesla s prekvapením oznámil, že jeho firma na výrobu elektromobilov prestane prijímať bitcoiny ako platby kvôli obavám z ich dopadu na životné prostredie. To viedlo k brutálnemu výpredaju kryptomien vrátane dogecoinu. Dogecoin už výrazne klesol po Muskovom vystúpení, v ktorom sa označoval za otca Doge a zavýjal na Mesiac, čo je fráza populárna medzi nadšencami doge, zameraná na zvýšenie hodnoty kryptomeny na jeden dolár.

Musk vo štvrtok tweetoval, že spolupracuje s vývojármi dogecoinov na zlepšení efektívnosti transakcií.

Memečko Dogecoin rastie po tweete Elona Muska

K rastu nepochybne prispelo vyjadrenie kryptoburzy Coinbase, tá vo štvrtok uviedla, že ponúkne podporu dogecoinov v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch. Mnoho obchodníkov s kryptom sa vrhlo na aplikácie ako je  Robinhood, aby začali obchodovať s tokenom a investovať s nulovým poplatkom. Teraz by ponuka zo strany Coinbase mohla viesť k ešte väčšej obchodnej aktivite.

Hoci dogecoin stúpol o 36 % na 52 centov za token, stále je asi 20 % po rekordným maximom takmer 67 centov dosiahnutým pred týždňom.

Memečko Dogecoin rastie po tweete Elona Muska

Dogecoin neberú verní podporovatelia bitcoinov príliš vážne. Od roku 2013 si ale našiel rastúcu komunitu on-line. Dogecoin je aktuálne štvrtou najväčšou kryptomenu na základe trhovej kapitalizácie na CoinMarketCap, s hodnotou viac ako 68 miliárd dolárov. Finanční experti varujú, že dogecoin je vysoko špekulatívne aktívum a vyvoláva obavy z potenciálnej bubliny na kryptotrhoch. Niektorí ekonómovia tvrdia, že všetky kryptomeny sú bublina.

Minulý týždeň guvernér Bank of England Andrew Bailey varoval, že kryptoinvestori by mali byť „pripravení prísť o všetky svoje peniaze“, podobne v tomto duchu varoval aj britský finančný úrad.

Bitcoin si v piatok pripísal mierny rast, najväčšie digitálne aktívum na svete vzrástlo o 2,7 % na cenu 50 205 dolárov. Ether, druhá najväčšia kryptomena, vzrástla o 5,5 % na 3 877 dolárov.