Reštaurácie vo Francúzsku sa chystajú znova otvoriť, ale chýba im personál

Diskusia 1  Zdroj: TASR

8. 5. 2021 - Reštaurácie po celom Francúzsku sa chystajú po mesiacoch blokád na opätovné otvorenie. Ich majitelia však čelia nečakaným problémom.

Reštaurácie po celom Francúzsku sa chystajú po mesiacoch blokád na opätovné otvorenie. Ich majitelia však čelia nečakaným problémom. Mnohí z ich zamestnancov sa neplánujú vrátiť k náročnej a dlhej pracovnej dobe do neskorých hodín v stravovacích službách.

Felix Dumant, spolumajiteľ reštaurácie Aux Crus de Bourgogne v centre Paríža, musí rýchlo nájsť nového šéfkuchára, keďže ten predchádzajúci si po zatvorení podniku našiel prácu v kuchyni v domove dôchodcov.

„Chápeme, prečo odišiel, je to mladý otec s dvoma malými deťmi,“ povedal Dumant agentúre AFP, keď robil pohovory s kandidátmi na tento post s nástupným platom 2500 eur mesačne po zdanení. „Teraz má pracovný čas, ktorý je pre neho oveľa výhodnejší, síce za plat, ktorý je o niečo menší, ale stále celkom dobrý,“ dodal.

Aj elegantná brasserie potrebuje nového šéfkuchára. Po prvej dvojmesačnej blokáde, tzv. lockdowne, vlani na jar, Francúzsko v októbri znova zatvorilo reštaurácie, bary a kaviarne. Ohlásilo už síce postupné otváranie ekonomiky od 19. mája, ale kaviarne a reštaurácie budú musieť počkať do 9. júna, kým budú môcť privítať prvých zákazníkov.

Vynútené viac ako polročné voľno tak poskytlo zamestnancom reštaurácií dostatok času na prehodnotenie svojho povolania, v ktorom je normou práca v noci a cez víkendy, takže im zostáva málo času pre ich vlastné rodiny a priateľov.

Veľkorysé dávky v nezamestnanosti mnohým umožnili preskúmať aj iné pracovné možnosti. Napríklad čašník, ktorý sa dobre vyzná v pohostinstve, môže urobiť slušnú kariéru aj v maloobchode.

Mnohí bývalí kuchári, someliéri či čašníci sa netaja, že pocítili úľavu, keď sa definitívne vzdali zástery.

"Položil som si otázku, čo som okrem mojej práce v živote zažil? Skutočne nie veľa. Pravdupovediac, mal som 56 rokov, keď som objavil potešenie z jedla so svojou rodinou," uviedol Thierry, bývalý šéfkuchár.

„Kým sa všetci ostatní bavia, my pracujeme,“ potvrdila Margot Dumantová, sestra Felixa Dumanta z Aux Crus de Bourgogne.

Dopyt po skutočne dobrých zamestnancoch v tomto odvetví bol vždy veľký. A kríza, ktorú spôsobila pandémia ochorenia COVID-19, nedostatok kvalitných ľudí ešte zhoršila.

„Všetci sme využili rok 2020, aby sme premýšľali o tom, čo skutočne chceme od našich životov a práce,“ skonštatoval Bernard Boutboul, bývalý manažér reštaurácie, ktorý teraz vlastní konzultačnú spoločnosť Gira a radí majiteľom po celom svete.

Na základe prieskumov medzi novými klientmi odhaduje, že z 350.000 pracovných miest v reštauráciách vo Francúzsku zmizla za uplynulý rok asi tretina. Toto číslo sa zhruba zhoduje s odhadmi lobistickej skupiny UMIH, podľa ktorej prišlo pohostinstvo o 100.000 ľudí.

Mnohých šéfkuchárov počas blokád zlákali tiež kuchyne, ktoré pripravujú iba jedlo na rozvoz a ktoré zaznamenali prudký nárast dopytu počas lockdownu.

„Skutočne nám škodia,“ povedal Felix Dumant. „Môžu generovať slušné tržby s malým počtom zamestnancov a môžu kuchárom platiť to, čo my, ale s oveľa priaznivejším pracovným časom.“

Francúzi milujú jedlo a túžia sa znova vrátiť do obľúbených podnikov. No môže stať, že po kríze zdravotnej narazia na inú krízu - personálnu.

„Bude obrovský dopyt, ktorý reštaurácie nebudú schopné uspokojiť, pretože nebudú mať dostatok personálu,“ zhrnul to Boutboul. Najmä mladí ľudia sú podľa neho čoraz menej ochotní pracovať v odvetví s veľkým stresom, v ktorom má len malá časť ľudí výrazne vyššiu mzdu ako minimálnu.