Digitalizáciou bankových služieb šetríme papier, plasty, aj peniaze

Diskusia 1  
Digitalizáciou bankových služieb šetríme papier, plasty, aj peniaze
Zdroj: TASR;SLSP
Foto: getty images


22. 4. 2021 - Dnešný Deň Zeme nám pripomína, ako žiť ekologickejšie. Šetriť životné prostredie či peniaze pritom môžeme aj malou zmenou správania.

Dnešný Deň Zeme nám pripomína, ako žiť ekologickejšie. Šetriť životné prostredie či peniaze pritom môžeme aj malou zmenou správania. Napríklad výmenou fyzických bankových služieb za elektronické. Takto môžeme ročne ušetriť priemerne hoci aj 75 eur.

Podľa prieskumu 2muse pre 365.bank si vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu uvedomuje dôležitosť ochrany životného prostredia až 83 % populácie. Z pohľadu emisií CO2 sa pritom každá kríza doteraz podpísala pod čistejšie ovzdušie, no vždy išlo len o dočasný trend. Začať fungovať udržateľnejšie môže byť súčasťou nášho nového normálu.

Aj bežné bankové služby pritom môžeme využívať ekologickejšie. Prvým krokom je výmena fyzických služieb za digitálne. Výhodou je fakt, že šetríme nielen papier či plasty, ale aj svoje peniaze. Viaceré bankové poplatky za bežné bankové úkony sa totiž týkajú tých, ktoré prebiehajú fyzicky.

"Výmenou fyzického výpisu z účtu za elektronický, realizovaním bankových prevodov online či nastavením PIN kódu ku karte v mobilnej aplikácii šetríme papier, životné prostredie, ale aj svoje peniaze. Ak by sme využívali tieto služby aspoň raz za mesiac fyzicky a každý rok by sme si potrebovali zmeniť heslo ku karte, vyšlo by nás to priemerne takmer na 75 eur," uvádza Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Aktuálna pandémia pritom nahráva elektronickým službám aj v oblasti platenia. Podľa dát NBS v druhom kvartáli minulého roku hodnota platieb kartou po prvýkrát prevýšila výbery hotovosti. Tie boli dovtedy vždy vyššie než platby kartami. Rástol pritom aj počet online platieb na internete. V druhom štvrťroku minulého roku sa zvýšil ich podiel na 11,4 % a v závere roka predstavoval 12,4 %.

Napriek výraznému rastu platieb mobilom a hodinkami sú tradičné platobné karty stále najpoužívanejším spôsobom platby pre mnohých Slovákov. Podľa odhadov je u nás aktuálne v obehu 5,5 milióna platobných kariet. Slovenská sporiteľňa začne od júna vydávať už iba rozložiteľné platobné karty so schopnosťou rozkladu až do 99 %. Sú vyrobené z materiálu, ktorý sa po pridaní do organického kompostu rýchlo rozkladá. Ekologickejší materiál použitý na výrobu bol podrobený testu rozkladu v súlade so súčasnou normou na testovanie biologickej odbúrateľnosti plastov bez toho, aby karta stratila vlastnosti ako bezpečný platobný prostriedok. Neskôr banka plánuje zaviesť aj recyklované platobné karty. Slovenská sporiteľňa navyše predĺži platnosť kariet z 3 na 4 roky, čím dosiahne nižšiu spotrebu materiálu. Proces recyklácie platobných kariet je súčasťou udržateľných aktivít Slovenskej sporiteľne s cieľom znižovať uhlíkovú stopu. Viac detailov o zbere kariet v pobočkách prezradí čoskoro.

„Recyklácia platobných kariet je po zrušení billboardov opätovne potvrdením zodpovedného prístupu Slovenskej sporiteľne k spoločnosti a životnému prostrediu. Tešíme sa, že s otváraním ekonomiky a výrazným rastom obľúbenosti bezkontaktných platieb prinesieme ako prvá banka na Slovensku túto užitočnú inováciu. Veríme, že udržateľný prístup ocenia naši súčasní, ale aj budúci zamestnanci a klienti, a že sa nám podarí aj tentokrát inšpirovať ďalšie firmy a podnikateľov našej krajiny k zodpovednejšiemu prístupu k podnikaniu,“ vysvetľuje Dáša Juríková, riaditeľka marketingu Slovenskej sporiteľne.