Rast inflácie vo Francúzsku sa vo februári spomalil

Pridajte názor  Zdroj:

26. 2. 2021 - Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien vo Francúzsku sa tento mesiac spomalilo na 0,4 % z 0,6 % v januári.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien vo Francúzsku sa tento mesiac spomalilo na 0,4 % z 0,6 % v januári. Ukázal to predbežný odhad štatistického úradu INSEE.

Napriek spomaleniu februárový rast cien tovarov a služieb prekonal odhady analytikov, ktorí druhej najväčšej ekonomike eurozóny predpovedi tento mesiac mieru inflácie na úrovni 0,3 %.

Dôvodom slabšieho tempa rastu inflácie vo februári bol najmä pokles cien priemyselných výrobkov o 0,5 % po náraste o 0,8 % v januári, aj o niečo miernejší rast cien služieb (o 0,7 % po januárových 0,8 %) a tiež cien potravín (o 0,8 % oproti 1 % v januári). A zároveň ceny energií klesli vo februári menej ako v prvom mesiaci roka, a to o 1,7 % po znížení o 5,8 %.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny vo Francúzsku podľa rýchleho odhadu klesli o 0,1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Francúzska vzrástol medziročne o 0,7 % a medzimesačne o 0,3 %.