Maďarská centrálna banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni

Pridajte názor  Zdroj:

23. 2. 2021 - Maďarská centrálna banka ponechala v utorok úrokové sadzby nezmenené. Rozhodnutie menového výboru tak potvrdilo očakávania analytikov, ktorí počítali s ponechaním sadzieb na pôvodnej hodnote, keďže na stabilnej úrovni zotrváva aj miera inflácie.

Maďarská centrálna banka ponechala v utorok úrokové sadzby nezmenené. Rozhodnutie menového výboru tak potvrdilo očakávania analytikov, ktorí počítali s ponechaním sadzieb na pôvodnej hodnote, keďže na stabilnej úrovni zotrváva aj miera inflácie.

Menový výbor Maďarskej národnej banky rozhodol, že hlavná úroková sadzba zostáva na úrovni 0,60 %. Sadzba sa tak nemení od júla minulého roka, kedy ju banka znížila o 15 bázických bodov. Vlani znížila banka hlavnú úrokovú sadzbu celkovo dvakrát, okrem júla ešte mesiac predtým, rovnako o 15 bázických bodov.

Nemení sa ani jednodňová depozitná sadzba. Tú banka ponechala na úrovni -0,05 %.

Ako uviedol maďarský štatistický úrad v polovici februára, miera inflácie dosiahla v januári 2,7 %, čo je rovnaká úroveň ako v decembri. Ekonómovia očakávali mierne zrýchlenie rastu spotrebiteľských cien na 2,8 %. Miera inflácie tak zostáva mierne pod strednodobým inflačným cieľom, ktorý maďarská centrálna banka stanovila na 3 %.