Spotrebiteľské ceny v Taliansku v decembri klesli už ôsmy mesiac po sebe

Pridajte názor  Zdroj:

18. 1. 2021 - Spotrebiteľské ceny v Taliansku v decembri opäť klesli, už ôsmy mesiac po sebe. Ukázali to v pondelok spresnené údaje štatistického úradu ISTAT.

Spotrebiteľské ceny v Taliansku v decembri opäť klesli, už ôsmy mesiac po sebe. Ukázali to v pondelok spresnené údaje štatistického úradu ISTAT.

Podľa najnovších štatistík sa spotrebiteľské ceny v tretej najväčšej ekonomike eurozóny v decembri znížili medziročne o 0,2 %, rovnako ako v novembri. To je horší výsledok, ako naznačil predbežný odhad, podľa ktorého mali ceny tovarov a služieb klesnúť v decembri o 0,1 %.

V medzimesačnom porovnaní sa talianske spotrebiteľské ceny v decembri zvýšili o 0,2 %, na rozdiel od poklesu o 0,1 % v novembri. Aj tento výsledok však zaostal za predbežným odhadom, ktorý počíta s nárastom decembrových cien o 0,3 %.

Jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, v decembri stúpla o 0,6 % po zvýšení o 0,4 % v novembri.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Talianska v decembri medziročne klesol o 0,3 % a medzimesačne vzrástol o 0,2 %.

Za celý rok 2020 inflácia v Taliansku klesla o 0,2 % po náraste o 0,6 % v roku 2019, zatiaľ čo jadrová inflácia sa ustálila na úrovni 0,5 %.