Francúzska centrálna banka zhoršila prognózu pre domácu ekonomiku

Pridajte názor  Zdroj:

14. 12. 2020 - Francúzska ekonomika na budúci rok ožije po zrušení obmedzení, ktoré majú zastaviť šírenie nového koronavírusu. Jej zotavenie však nebude také rýchle, ako sa pôvodne očakávalo. Uviedla to v pondelok vo svojej prognóze centrálna banka.

Po tohtoročnom poklese o približne 9 % druhá najväčšia ekonomika eurozóny zaznamená v rokoch 2021 a 2022 rast o zhruba 5 %. V roku 2023 sa jej tempo spomalí na niečo vyše 2 %, predpokladá centrálna banka vo svojom kvartálnom výhľade.
Zotavovanie francúzskej ekonomiky v 3. štvrťroku zastavili koncom októbra nové obmedzenia, tzv. lockdown, po prepuknutí druhej vlny infekcií.
Pred druhou vlnou banka v septembri predpovedala ekonomike pokles v tomto roku o 8,7 % a rast v roku 2021 o 7,4 % a v roku 2022 o 3 %.
V najnovšej správe predpovedá, že sa francúzska ekonomika vráti na predkrízovú úroveň až v polovici roku 2022, zatiaľ čo predtým odhadovala, že k tomu dôjde už začiatkom budúceho roka.
Napriek očakávanému oživeniu hospodárstva banka upozorňuje, že miera nezamestnanosti bude v prvej polovici 2021 stále stúpať až na 11 % a do konca roku 2023 klesne na 9 %.
Centrálna banka na základe svojho mesačného prieskumu podnikateľskej dôvery uviedla, že výkon francúzskej ekonomiky bude v decembri o 8 % nižší ako za normálnych okolností a za celý 4. štvrťrok sa oproti predchádzajúcemu kvartálu zníži o 4 %.