Bol hlasom chudobných: Zomrel bývalý šéf Svetovej banky

Diskusia 4  
Bol hlasom chudobných: Zomrel bývalý šéf Svetovej banky
Zdroj: ČTK
Foto: TASR/AP


26. 11. 2020 - Vo veku 86 rokov zomrel v stredu bývalý investičný bankár a šéf Svetovej banky James Wolfensohn. V čele Svetovej banky stál od júna 1995 do mája 2005.

Wolfensohn sa narodil v Austrálii, v roku 1980 však získal americké občianstvo. Bol partnerom investičnej banky Salomon Brothers. Prezidentom Svetovej bank bol menovaný v čase vlády prezidenta Billa Clintona.

V roku 1979 pomáhal so záchranou spoločnosti Chrysler Corp., ktorá sa ocitla na pokraji bankrotu. Spolu s Medzinárodným menovým fondom v roku 1996 spustil Iniciatívu ťažko zadlžených chudobných krajín. Vďaka tomuto programu boli 27 najchudobnejším krajinám sveta nakoniec odpustené dlhy za viac ako 53 miliárd USD, napísala agentúra Reuters.

Bol hlasom chudobných: Zomrel bývalý šéf Svetovej banky

Ľútosť z Wolfensohnovej smrti vyjadrila aj súčasná šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová, ktorá svojho bývalého šéfa považovala za priateľa a mentora. Uviedla, že bol pre ňu hrdinom a zmenil Svetovú banku a svetový rozvoj. "Počas tohto procesu sa stal doslova hlasom chudobných ľudí na našej planéte," uviedla Georgievová.