Nový index miliardárov: Zmena v prvej trojke

Diskusia 3  
Nový index miliardárov: Zmena v prvej trojke
Zdroj: ČTK
Foto: SITA/AP


24. 11. 2020 - Index miliardárov agentúry Bloomberg, podobne ako aj zoznam najbohatších ľudí časopisu Forbes,  pracujú s odhadmi, pripomenula agentúra DPA. Vychádzajú pri nich z verejne prístupných informácií, ako sú ceny akcií, nehnuteľností, umeleckých diel a podobne.

Šéf a zakladateľ výrobcu elektrovozidiel Tesla Elon Musk v pondelok predstihol spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa a je teraz druhým najbohatším človekom na svete. 49-ročnému podnikateľovi pomohol prudký rast akcií jeho automobilky. S odvolaním sa na svoj index miliardárov o tom informovala agentúra Bloomberg. V čele rebríčka sa aj naďalej neohrozene drží riaditeľ internetového obchodu Amazon Jeff Bezos.

Vďaka rastu kurzu akcií Tesly sa Muskovo imanie počas jediného dňa zvýšilo o 6,5 percenta, teda o 7,2 miliardy, na 127,9 miliardy dolárov. Od začiatku roka už stúplo o 100,3 miliardy dolárov. Podľa iného rebríčka, ktorý pripravuje časopis Forbes, je Musk s čistým imaním odhadovaným na 110,5 miliardy dolárov, „až“ na štvrtom mieste.

Nový index miliardárov: Zmena v prvej trojke

Gatesov majetok podľa Bloombergu je aktuálne 127,7 miliardy dolárov. Bol by oveľa väčší, keby známy filantrop nedával toľko peňazí na dobročinné účely. Bezos má podľa indexu Bloombergu odhadom k dispozícii 182 miliárd dolárov.

Musk a Bezos ťažia z pozície veľkoakcionárov svojich firiem, predovšetkým z vývoja obchodovania na burze. Akcie Tesly v uplynulých 12 mesiacoch rástli o 675 percent. Firma je napriek pomerne nízkemu počtu vyrobených áut a len skromnému zisku, zďaleka najdrahšie obchodovanou automobilkou na svete.

Nový index miliardárov: Zmena v prvej trojke