ECB vysvetľuje: V čom sa táto recesia tak veľmi líši od ktorejkoľvek inej

Diskusia 1  
ECB vysvetľuje: V čom sa  táto recesia tak veľmi líši od ktorejkoľvek inej
Zdroj: CNBC
Foto: SITA/AP;TASR/Henrich Mišovič


13. 11. 2020 - Prezidentka ECB Christine Lagardeová vo svojom prejave zdôraznila, že veľký počet ľudí, ktorí na jar prišli o prácu, opustili pracovný trh a prestali si hľadať prácu. ECB sa obáva, že kríza zasiahne rôzne časti populácie.

Recesia vyvolaná koronavírusu sa veľmi líši od minulých poklesov, čo pre centrálnych bankárov a zákonodarcov predstavuje nové výzvy. Súčasná kríza závisí od odvetvia služieb, ktoré sa takmer zastavilo od zavedenia sociálnych obmedzení na celom svete začiatkom tohto roka. Napriek určitej úľave počas letných mesiacov, keď európske vlády pristúpili k zmierňovaniu krokov, muselo mnoho reštaurácií, barov, kaviarní, niektorých hotelov a väčšiny maloobchodných predajní opäť zavrieť svoje brány, pretože sa objavila druhá vlna infekcie.

„Táto recesia v oblasti služieb sa môže veľmi líšiť od bežnej recesie. Jedna otázka teda znie: ako dlho bude trvať zotavenie? Ďalšou bude: aké sú vplyvy na zamestnanosť? ,“ komentovala situáciu Isabel Schnabelová, členka rady guvernérov ECB. Reagovala tým na predchádzajúce slová prezidentkya ECB Christine Lagardeovej, že z trhu práce je vyradených 3,2 milióna pracovníkov. Títo ľudia sa nezaregistrovali ako nezamestnaní, a preto nie sú zahrnutí do formálnych štatistík nezamestnanosti v regióne.

Nezamestnanosť v eurozóne vzrástla, zatiaľ posledné údaje zo septembra uvádzajú mieru 8,3 %, čo zatiaľ nedosahuje úroveň predchádzajúcich kríz, napríklad v roku 2013 počas dlhovej krízy, to bolo 12 %.

ECB vysvetľuje: V čom sa  táto recesia tak veľmi líši od ktorejkoľvek inej

Schnabelová vyzdvihla programy pre udržanie zamestnanosti, zároveň však pripomenula, že ECB sa obáva toho, ako koronavírusová kríza zasiahne rôzne časti populácie. „To, čo tiež vidíme, čo si myslím, že je dôležité, je, ako veľmi odlišne zasahuje rôzne krajiny a potom veľmi rozdielne zasahuje aj rôznych ľudí v rámci krajín. To v skutočnosti prináša nové výzvy, hlavne pre fiškálnu stránku, ale samozrejme to ovplyvňuje aj menovú politiku."

Existujú dôkazy, že mladí ľudia a ženy sú počas tohto poklesu dvoma najviac postihnutými skupinami. Mladí pracovníci majú často zmluvy na dobu určitú, čo napríklad uľahčuje ich prepúšťanie. Mnoho žien pracuje v oblastiach citlivých na kontakt, ktoré boli pandémiou vážne zasiahnuté.

Ekonomika eurozóny vzrástla v treťom štvrťroku 2020 o 12,7 %. Je to jej najprudší rast zaznamenaný po uvoľnení obmedzení. Nasledovalo zníženie o 11,8 % v druhom štvrťroku, keď došlo k prísnemu obmedzeniu.

ECB naznačila, že pracuje na väčšom menovom stimule pre eurozónu. Lagardeová, ktorá vystúpila začiatkom tohto týždňa, navrhla, aby centrálna banka mohla zaviesť priaznivejšie podmienky pre banky a ďalšie nákupy štátnych dlhopisov v snahe udržať ekonomiku nažive. „Je dôležité, aby poskytovanie pôžičiek zostalo také silné, ako je potrebné,“ uviedla Schnabelová a dodala, že ECB skúma „všetky“ dostupné nástroje. „Existujú dôvody, prečo sme v minulosti neznížili úrokové sadzby, a teraz musíme prehodnotiť, či sú tieto dôvody stále relatívne,“ odpovedala na otázku o možných zmenách úrokových sadzieb v decembri. „Všetky naše rozhodnutia v oblasti menovej politiky sú vždy analýzou nákladov a prínosov, a preto sa musíme pozrieť na efektívnosť opatrení za súčasných okolností a musíme myslieť na vedľajšie účinky a vždy si vyberieme tie nástroje, pre ktoré je táto rovnováha najlepšia,“ dodala.