Banky v oblasti financovania preferujú najmä projekty na bývanie

Pre slovenské banky je v tomto roku v oblasti financovania najatraktívnejší segment bývania. Celkový objem investícii do realitných projektov dosiahol na Slovensku v prvej polovici tohto roka 346 miliónov eur. Medziročne ide o nárast o 46 %. Vyplýva to z nového prieskumu KPMG Property Lending Barometer 2020.
Banky na Slovensku sú otvorenejšie financovať projekty, ktoré už generujú príjem. Priemerná výška poskytnutého úveru v oblasti projektového financovania nehnuteľností sa na Slovensku pohybuje v rozmedzí 9 až 16 miliónov eur. Preferovaná výška úverov je však vyššia. Banky by rady poskytovali úvery na realitné projekty na úrovni 11 miliónov až 29 miliónov eur.
Podľa respondentov štúdie Property Lending Barometer 2020 preferujú banky v Európe pri financovaní logistické a priemyselné projekty, druhé miesto obsadil segment bývania. Na Slovensku je tento rok výrazne najpreferovanejším financovanie projektov na bývanie. Minuloročný líder, ktorým bol segment kancelárií, sa prepadol až na predposledné miesto. Tradične najmenej atraktívnym segmentom pre banky sú v Európe aj na Slovensku hotely a rezorty.
Zástupcovia bánk sa v prieskume KPMG tiež vyjadrili k otázke, ako atraktívne je pre nich financovanie iných odvetví v porovnaní s úverovaním realitných projektov. Najatraktívnejšie sektory sú podľa predstaviteľov slovenských bánk energetika a priemyselná výroba.
V Európe došlo medziročne celkovo k 9-percentnému poklesu investícií do realitných projektov. Ich objem dosiahol v prvých šiestich mesiacoch tohto roka približne 121,1 miliardy eur. Napriek tomu Európa stále dosahuje v tejto oblasti lepšiu výkonnosť ako ostatné regióny sveta. „Objem investícií do realitných projektov v šiestich hlavných krajinách strednej a východnej Európy (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Bulharsko) dosiahol v prvom polroku 2020 výšku 6,26 miliardy eur. Ide o 12-percentný nárast oproti roku 2019,“ priblížil senior manažér pre sektor finančných služieb v KPMG na Slovensku Michal Maxim.
Možno za tým hľadať niekoľko dôvodov. Väčšina z týchto transakcií bola preddohodnutá ešte predtým, ako pandémia nového koronavírusu udrela v regióne strednej a východnej Európy. Takmer polovica investícií z tohto objemu sa zrealizovala v Poľsku, ďalšia takmer tretina v Českej republike. Medzi kľúčové obchody roku 2020 na Slovensku patrí odpredaj administratívneho komplexu Rosum v Bratislave alebo priemyselných PNK Park v Seredi a Vector Parks v Bratislave.
Podiel bezproblémových úverov v portfóliách bánk je z európskych krajín najvyšší vo Fínsku, Holandsku a Českej republike. Slovensko sa umiestnilo v regióne strednej a východnej Európy na tretej priečke, oproti minulému roku ho predbehlo Poľsko. V súčasnosti na Slovensku podiel bezproblémových úverov dosahuje 96 %.

Súvisiace články

Aktuálne správy