Spotrebiteľské ceny v Poľsku rástli v septembri rýchlejším tempom

Pridajte názor  Zdroj:

15. 10. 2020 - Spotrebiteľské ceny v Poľsku pokračovali minulý mesiac v medziročnom raste, pričom tempo rastu sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zrýchlilo a dosiahlo trojmesačné maximum.

Spotrebiteľské ceny v Poľsku pokračovali minulý mesiac v medziročnom raste, pričom tempo rastu sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zrýchlilo a dosiahlo trojmesačné maximum. Uviedol to vo štvrtok poľský štatistický úrad, ktorý zverejnil konečné údaje.

Podľa štatistického úradu dosiahla medziročná miera inflácie v Poľsku v septembri 3,2 %, zatiaľ čo v auguste predstavoval rast spotrebiteľských cien 2,9 %. Konečné výsledky tak potvrdili predbežný odhad. Septembrová inflácia je najrýchlejšia od júna, keď spotrebiteľské ceny vzrástli o 3,3 %.

Najvýraznejšie vzrástli náklady na bývanie, ceny vody, plynu a elektriny, ktoré sa medziročne zvýšili o 7,3 %. Vzrástli aj náklady na vzdelanie, a to o 5,3 %.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v septembri zvýšili o 0,2 %, uviedol štatistický úrad, ktorý tak potvrdil predbežný odhad. V auguste sa spotrebiteľské ceny oproti júlu znížili o 0,1 %.