Spotrebiteľské ceny vo Francúzsku v septembri v medziročnom porovnaní stagnovali

Pridajte názor  Zdroj:

15. 10. 2020 - Spotrebiteľské ceny vo Francúzsku v septembri v medziročnom porovnaní stagnovali. Ukázali to vo štvrtok spresnené údaje štatistického úradu INSEE.

Spotrebiteľské ceny vo Francúzsku v septembri v medziročnom porovnaní stagnovali. Ukázali to vo štvrtok spresnené údaje štatistického úradu INSEE.

Index spotrebiteľských cien (CPI) v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v septembri 2020 stagnoval. Predbežné údaje pritom signalizovali, že sa zvýši o 0,1 % po augustovom náraste 0,2 %.

Jadrová inflácia bez nestálych cien potravín a energií bola v septembri stabilná, na úrovni 0,5 %.

V medzimesačnom porovnaní francúzske spotrebiteľské ceny v septembri klesli o 0,5 %. To bolo viac ako v auguste, keď sa znížili o 0,1 %.

Štatistiky tiež ukázali, že ceny služieb medzimesačne klesli o 1,5 %, ceny energií sa znížili o 0,7 % a potravín o 0,5 %. Ceny priemyselných výrobkov však vzrástli o 1,6 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, sa v prípade Francúzska v septembri znížil medzimesačne o 0,6 % po poklese o 0,1 % v auguste. A v medziročnom porovnaní bol HICP stabilný po augustovom zvýšení o 0,2 %.