Pokles výrobných cien v Nemecku sa v auguste spomalil

Pridajte názor  Zdroj:

18. 9. 2020 - Pokles výrobných cien v Nemecku sa v auguste spomalil a dosiahol najnižšie tempo za päť mesiacov. Informoval o tom v piatok spolkový štatistický úrad Destatis.

Pokles výrobných cien v Nemecku sa v auguste spomalil a dosiahol najnižšie tempo za päť mesiacov. Informoval o tom v piatok spolkový štatistický úrad Destatis.

Analytici pozorne sledujú vývoj cien hotových produktov v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, pretože im naznačuje, ktorým smerom sa pohne inflácia v tejto krajine aj v celom menovom bloku.

Podľa najnovších štatistík sa nemecké výrobné ceny v auguste znížili medziročne o 1,2 % po júlovom poklese o 1,7 %.

Ekonómovia očakávali že sa tempo ich poklesu spomalí na 1,4 %. Augustový pokles bol najmenší od marca, keď sa výrobné ceny znížili o 0,8 %.

Hlavným dôvodom poklesu cien hotových produktov bolo v auguste medziročné zníženie cien energií o 3,9 %. Ceny ropných produktov sa pritom prepadli o 14,4 % a ceny zemného plynu v distribúcii klesli o 9,9 %.

Bez energií sa výrobné ceny v auguste oproti rovnakému mesiacu 2019 znížili o 0,4 %.

V medzimesačnom porovnaní výrobné ceny v Nemecku v auguste stagnovali po júlovom zvýšení o 0,2 %, zatiaľ čo ekonómovia očakávali, že stúpnu o 0,1 %.