Americká centrálna banka mení prístup k inflácii, bude flexibilnejší

Pridajte názor  Zdroj:

27. 8. 2020 - Americká centrálna banka (Fed) oznámila zmenu svojej inflačnej stratégie. Od tej si sľubuje posunutie inflácie na zdravšie úrovne.

Prezident Fedu Jerome Powell na sympóziu centrálnych bankárov, ktoré sa pravidelne koná v Jackson Hole, uviedol, že Fed upraví svoj prístup k inflácii na "flexibilnejší". V rámci neho bude novým kľúčovým cieľom centrálnej banky priemerná inflácia, zatiaľ čo doteraz bola cieľom inflácia na úrovni 2 %. Uviedol to prostredníctvom videkonferencie, keďže tento rok sa sympózium pre koronakrízu priamo v Jackson Hole konať nemôže.
Zároveň dodal, že banka sa nebude viazať na žiadny konkrétny vzorec výpočtu priemernej hodnoty. Prístup Fedu tak bude podľa Powella flexibilnejší.
Podľa agentúry AP zmena politiky Fedu umožní, aby úrokové sadzby zostali na nižších úrovniach dlhší čas. Americká centrálna banka pravidelne podporuje ekonomiku a trhy v čase krízy znižovaním krátkodobých úrokových sadzieb a nákupom dlhopisov. Najnovšie vyhlásenie Powella znamená, že banka môže pokračovať v pomoci ekonomike aj vtedy, keď inflácia presiahne doterajší inflačný cieľ Fedu, ak predtým dosahovala nízku úroveň.
Po sympóziu a septembrovom zasadnutí Fedu sa predstavitelia centrálnej banky stretnú až po prezidentských voľbách v USA. Tie sa uskutočnia začiatkom novembra.