Zamestnanosť v eurozóne aj v EÚ dosiahla v 2.kvartáli najväčší pokles od r. 1995

Pridajte názor  Zdroj:

14. 8. 2020 - Zamestnanosť v eurozóne zaznamenala v 2. štvrťroku medzikvartálny pokles o 2,8 %. To je najvýraznejší pokles zamestnanosti v menovom bloku od začatia evidovania údajov v roku 1995.

Zamestnanosť v eurozóne zaznamenala v 2. štvrťroku medzikvartálny pokles o 2,8 %. To je najvýraznejší pokles zamestnanosti v menovom bloku od začatia evidovania údajov v roku 1995. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá v danom štvrťroku zasiahla do ekonomickej aktivity v najväčšej miere. Na porovnanie, v 1. kvartáli dosiahol medzištvrťročný pokles zamestnanosti v eurozóne 0,2 %.

V celej Európskej únii klesla zamestnanosť v období od apríla do konca júna medzikvartálne o 2,6 %. Aj v tomto prípade ide o najvýraznejší pokles od začatia evidovania údajov pred 25 rokmi. V 1. kvartáli pokles dosiahol 0,1 %.

V medziročnom porovnaní sa zamestnanosť v eurozóne v 2. štvrťroku znížila o 2,9 % a v EÚ o 2,7 %, zatiaľ čo v prvých troch mesiacoch roka v obidvoch blokoch zaznamenala rast o 0,4 %. Opäť to znamená najvýraznejší pokles zamestnanosti od roku 1995.