Spotrebiteľské ceny v Grécku zrýchlili v júni tempo poklesu

Diskusia 2  Zdroj:

10. 7. 2020 - Spotrebiteľské ceny v Grécku klesli v júni medziročne tretí mesiac po sebe, pričom tempo poklesu sa zrýchlilo.

Spotrebiteľské ceny v Grécku klesli v júni medziročne tretí mesiac po sebe, pričom tempo poklesu sa zrýchlilo. Najviac k tomu prispeli náklady na dopravu a bývanie. Naopak, ceny potravín a nealkoholických nápojov sa zvýšili.

Ako v piatok informoval grécky štatistický úrad, spotrebiteľské ceny v Grécku klesli minulý mesiac oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 1,6 %. V máji pokles dosiahol 1,1 %.

Najviac klesli náklady na dopravu, o 9,1 %. Klesli aj náklady na bývanie (4,5 %) a ceny telekomunikácií, kde pokles dosiahol 2,4 %. Naopak, ceny potravín a nealkoholických nápojov vzrástli o 3,6 %. Zvýšili sa aj náklady na zdravotné zabezpečenie, konkrétne o 1,5 %.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v Grécku v júni nemenili. V predchádzajúcom mesiaci ešte zaznamenali pokles o 0,8 %.

Štatistický úrad zároveň informoval, že priemyselná produkcia klesla v máji medziročne o 7,5 %. Výsledok bol však lepší než v apríli, v ktorom priemysel výrazne zasiahli opatrenia na zmiernenie šírenia nového koronavírusu. V danom mesiaci klesla priemyselná produkcia v Grécku o 10,2 %.

Výrazne sa znížila produkcia vo výrobnom a v ťažobnom sektore. V prvom prípade klesla o 8,4 % a v druhom až o 11,8 %.

V medzimesačnom porovnaní sa však produkcia v gréckom priemysle v máji vrátila k rastu. Dosiahol 3,3 %, zatiaľ čo v apríli priemyselná výroba klesla o 11,1 %.