Objem nesplácaných hypoték v USA rastie. Týždeň vo svete

Diskusia 3  
Objem nesplácaných hypoték v USA rastie. Týždeň vo svete
Zdroj: across
Foto: shutterstock


11. 7. 2020 - Vývoj zdravotnej situácie vo svete sa nezlepšuje. Práve naopak. Spojené štáty sa dostávajú do ešte väčších problémov, čo so sebou prináša nové obavy. Zmenšuje sa priestor pre opätovné naštartovanie ekonomiky.

COVID-19 ovládol USA
Napriek tomu, že začiatkom týždňa zverejnili USA pozitívne dáta ISM služieb, optimizmus na trhoch dlho nevydržal. Hlavným dôvodom je zhoršujúca sa zdravotná situácia. Denné prírastky novo infikovaných prekračujú 60 tis. pacientov. Mapa ukazuje okresy, kde je viac ako 50 infikovaných na 100 tis. obyvateľov. Ak sa pozrieme na Nemecko, červený okres predstavuje 0,4 % celkovej nemeckej populácie. V prípade Veľkej Británie predstavujú červené okresy, kde sa môže nákaza šíriť najrýchlejšie, 2 % celkovej populácie. V prípade USA žije v červených okresoch 172 mil. obyvateľov, čo je viac ako 50 % celkovej populácie Spojených štátov. V červených okresoch sa tak nachádza dostatok infikovaných na šírenie nákazy a značná časť populácie, ktorá sa môže nakaziť.   
 

Objem nesplácaných hypoték v USA rastie. Týždeň vo svete

 


Američania meškajú so splátkami hypoték
Celkový objem hypoték v USA, ktoré nie sú splácané viac ako 30 dní, narástol na úroveň 10 %. Najväčší podiel na tomto raste majú hypotéky, ktoré boli získané na nehnuteľnosti poskytujúce prenájom a ubytovanie hostí. Tie dosahujú úroveň až 25 %, čo je už viac ako v roku 2008. Druhý najväčší podiel majú hypotéky, ktoré slúžia na prenájom retailových priestorov – najčastejšie maloobchodných prevádzok. V omeškaní s platbou je takmer 20 % z týchto hypoték. Najmenšie výpadky sú v prípade priemyselných a kancelárskych priestorov. Často pre to, že nájomné zmluvy sú fixované na niekoľko rokov a hypotéky tak majú byť z čoho financované. V týchto priestoroch najčastejšie sídlia spoločnosti poskytujúce služby alebo výrobné podniky. Napriek tomu sa celkový objem hypoték v omeškaní vyšplhal na úrovne z roku 2008/09, čo môže bankám spôsobiť nemalé problémy a pre previs ponuky stlačiť ceny nehnuteľností v USA nadol.  

Objem nesplácaných hypoték v USA rastie. Týždeň vo svete

Nabitý týždeň
Budúci týždeň bude zverejnených viacero dôležitých výsledkov. Uvidíme, ako sa darilo priemyslu vo Veľkej Británii a Číne. Budú zverejnené výsledky inflácie z USA, Veľkej Británie aj EÚ. Pozornosť investorov bude na seba pútať najmä štvrtkové zasadnutie ECB. Neočakáva sa zmena sadzieb. Dôležité bude, ako ECB vyhodnotí rýchlosť ekonomickej obnovy v eurozóne a riziká, ktoré môžu prísť z poza Atlantiku.

Prečítajte si: Chcete, aby vaše peniaze zarábali? Dodržujte investičné desatoro
 

Objem nesplácaných hypoték v USA rastie. Týždeň vo sveteObjem nesplácaných hypoték v USA rastie. Týždeň vo svete

Dominik Hapl
Autor je analytik Across Private Investments, Svet otvorených možností