Maloobchodné tržby v Taliansku sa v máji vrátili k rastu

Pridajte názor  Zdroj:

7. 7. 2020 - Maloobchodné tržby v Taliansku sa v máji vrátili k rastu po tom, ako vláda začala postupne uvoľňovať reštrikcie zavedené na zmiernenie šírenia nového koronavírusu.

Maloobchodné tržby v Taliansku sa v máji vrátili k rastu po tom, ako vláda začala postupne uvoľňovať reštrikcie zavedené na zmiernenie šírenia nového koronavírusu. Informoval o tom taliansky štatistický úrad ISTAT.

Podľa údajov štatistického úradu sa maloobchodné tržby po úprave o sezónne vplyvy zvýšili v máji v porovnaní s aprílom o 24,3 %. V apríli zaznamenali pokles o 10,7 %.

Najviac májové tržby v maloobchode ovplyvnil predaj nepotravinových produktov. Ich nákup bol v predchádzajúcich mesiacoch výrazne obmedzený, keďže vláda pre pandémiu zatvorila väčšinu obchodov okrem predajní potravín, drogérie a iných prevádzok s nevyhnutným tovarom. Uvoľnenie reštrikcií sa tak prejavilo najmä na nákupoch týchto tovarov.

Ako informoval ISTAT, tržby z predaja nepotravinových produktov vzrástli v máji v porovnaní s aprílom o 66,3 %. Naopak, tržby z predaja potravín o 1,4 % klesli.

Medziročne sa maloobchodné tržby v Taliansku znížili o 10,5 %. Tempo poklesu však bolo miernejšie než v apríli, keď pokles dosiahol 26,7 %.

Koronakríza však výrazne podporila online predaj. Ako dodal ISTAT, tržby z predaja cez internet vyskočili v máji medziročne o rekordných 41,7 %.